Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

Gloria do tabernakulum w kościele garnizonowym w Gdyni zamontowana 19 III 2024 roku.

GLORIA

do tabernakulum w prezbiterium 

kościoła garnizonowego w Gdyni 

   W roku jubileuszu 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu, podjęto inicjatywę, aby kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu głównym świątyni okryć sukienką z wotami w postaci odznak okrętów MW RP oraz jednostek wojskowych Marynarki Wojennej RP.

   W efekcie w latach 2019 - 2022 powstała mosiężna posrebrzana sukienka Domina Maris, czyli Pani Morza która ozdobiła obraz Pani Częstochowskiej w odnowionej i pokrytej płatkami złota ramie. Oprócz rzeczonej sukienki pod obrazem pojawiły się w formie mosiężnego odlewu insygnia hetmańskie w postaci skrzyżowanych buław w kompozycji gałązek mikołajka nadmorskiego oraz dwa posrebrzane, aluminiowe odlewy aniołów podtrzymujących obraz.

   Obecnie w zestawieniu z pięknie wyeksponowanym i przyozdobionym obrazem naszej patronki niezmiernie skromnie wygląda umiejscowione pod nim w centralnej ścianie kościoła tabernakulum w którym przechowujemy Najświętszy Sakrament, czyli prawdziwe Ciało i Krew Pana Naszego Jezusa Chrystusa w znaku, pod postacią chleba. Obok mszalnego ołtarza jest to najważniejsze i najświętsze zarazem miejsce naszego garnizonowego kościoła. Wypada zatem, aby to właśnie ono w pierwszym rzędzie przyciągało wzrok osób nawiedzających naszą świątynię.

   W związku z powyższym zapadła decyzja o wyeksponowaniu i przyozdobieniu tabernakulum naszego, marynarskiego kościoła  tzw. glorią, czyli artystyczną, stylizowaną oprawą tabernakulum, w naszym przypadku w formie fal z wkomponowanymi weń srebrzonymi aniołami. Całość mosiężnego odlewu obejmie wymiary: szerokość 260 cm i wysokość 100 cm. Wykonawcą glorii będzie pracownia brązownicza ARTBRASS z Przemyśla, zaś termin jej wykonania to kwiecień 2024 roku. Koszt tego dzieła został wyceniony na 65.000 zł wraz z transportem i jego montażem na miejscu w Gdyni. Ze względu na wcześniejsze inwestycje związane z upiększaniem naszej garnizonowej świątyni aktualnie nie mamy żadnych funduszy odłożonych na ten cel. Rozpoczynamy zatem naszą zbiórkę niejako od zera.

   W związku z powyższym zwracamy się z wielką prośbą do wiernych parafian i sympatyków naszej garnizonowej świątyni o finansowe wsparcie potrzebne do pokrycia kosztów tej inwestycji związanej z wyeksponowaniem i ozdobieniem tabernakulum w prezbiterium naszego kościoła. Indywidualne ofiary na ten cel można wpłacać na konto bankowe naszej parafii 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 z dopiskiem - gloria do tabernakulum.

   Niech dzieło budowy i upiększania oksywskiej, marynarskiej świątyni podjęte przez marynarzy z okresu II Rzeczypospolitej zostanie w pełni dokończone przez obecne pokolenie ludzi morza, byśmy mogli czuć dumę z tego dzieła oraz być wzorem Wiary, Nadziei i ofiarnej Miłości względem Boga i Ojczyzny dla przyszłych marynarskich pokoleń.

Fundatorzy

glorii do tabernakulum

 

 

    *  ks. kmdr Zbigniew Rećko - Gdynia

    *  Izabela Maria Zwiercan - Gdynia

    *  Halina Łasińska - Gdynia

    *  Stowarzyszenie GRH Marynarka Wojenne II RP - Gdynia

    *  Mirosława i Henryk Czernuszyc - Gdynia

    *  ks. kpt. Tomasz Wojciechowski - Gdynia

    *  ks. kmdr ppor. Artur Samsel - Gdynia

    *  Marian Blaszke - Gdynia

    *  Piotr Józef Bidziński - Gdynia

    *  ppłk Piotr Wajman - Gdańsk

* Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe dotyczące powyższej listy ofiarodawców zawarte na stronie Parafii Wojskowej pw. MB Częstochowskiej w Gdyni umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą.

Dzisiaj jest

sobota,
13 kwietnia 2024

(104. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1102