Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

21 XII - poniedziałek

   Podniosła atmosfera, serdeczne życzenia i tradycyjne polskie dania towarzyszyły spotkaniu wigilijnemu ze studentami wojskowymi. W poniedziałek 21 grudnia, z podchorążymi przy świątecznym stole spotkali się dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, szef Szkolenia 3 FO komandor dr Kazimierz Pulkowski, przedstawiciele duchowieństwa na czele z dziekanem Dekanatu MW, ks. kmdr. Bogusławem Wroną oraz zaproszeni goście. Oczywiście nie zabrakło władz uczelni na czele z rektorem – komendantem AMW komandorem prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem. W uroczystej kolacji wzięli udział również podchorążowie z Kataru i Kuwejtu, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w polskiej uczelni. Wigilię rozpoczął Rektor – Komendant od powitania gości i złożenia życzeń. Następnie kapelani różnych wyznań odmówili bożonarodzeniowe modlitwy, składając również świąteczne życzenia. Głos zabrał także wiceadmirał Stanisław Zarychta, który swoje życzenia ujął w marynarski sposób, a mianowicie, tak jak załogom okrętów życzy się tyle samo wyjść i powrotów, tak podchorążym życzył, aby wszyscy szczęśliwie wrócili do uczelni. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Wokalnego Akademii Marynarki Wojennej, który zaśpiewał kolędy wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. Ten dzień to było spotkanie wielu pokoleń marynarskich – studenci mogli podzielić się opłatkiem nie tylko ze swoimi przełożonymi i wykładowcami, ale również z byłymi już oficerami.

28 XI - sobota

   W Gdyni, w dniu 28 listopada rozpoczęły się uroczystości z okazji 97. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP i Dnia Podchorążego. W kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni Mszę św. koncelebrowali wraz z dziekanem MW księża kapelani posługujący w Garnizonie Gdynia. Gośćmi byli księża dziekani wyznania prawosławnego i ewangelickiego. We Mszy św. uczestniczyła kadra i pracownicy Marynarki Wojennej na czele z inspektorem Marynarki Wojennej wiceadmirałem Marianem Ambroziakiem, dowódcą Centrum Operacji Morskich – dowódcą Komponentu Morskiego wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą oraz rektorem komendantem Akademii Marynarki Wojennej kmdr Tomaszem Szubrychtem i dowódcami jednostek wchodzących w skład MW RP. Kazanie wygłosił Dziekan Marynarki Wojennej RP ks. prałat kmdr Bogusław Wrona, które poprzedziły życzenia od biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka skierowane do ludzi w marynarskich mundurach.

28 VI - niedziela

   W niedzielę, 28 VI, obchodzono na wybrzeżu Święto Marynarki Wojennej. Centralne uroczystości zostały zorganizowane w Świnoujściu, ale świętowano również w Gdyni. Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od prawie dziewięćdziesięciu lat i zgodnie z tradycją jest zawsze finałem Święta Morza. Jak co roku rozpoczęło się ono o godz. 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach MW. Następnie odprawione zostały uroczyste Msze św. w intencji Marynarki Wojennej: w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu oraz w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Świnoujściu, gdzie koncelebrze przewodził Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

   Później odbyły się różne uroczystości patriotyczne. W Gdyni: najpierw złożono kwiaty przy pomniku głównym na Cmentarzu MW na Oksywiu, a później w południe odbyły się uroczystości przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Po odegraniu hymnu oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt został odczytany rozkaz okolicznościowy Dowódcy Garnizonu Gdynia i z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica” oddano salut świąteczny – czyli 21 strzałów armatnich. Uroczystość zakończyło odegranie „Hymnu do Bałtyku” w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, oraz defilada kompanii reprezentacyjnej Komendy Portu Wojennego Gdynia.

   Przygotowano również różne atrakcje dla mieszkańców wybrzeża. W Gdyni był to koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej przed niszczycielem ORP „Błyskawica” oraz udostępnione do zwiedzania okręty -  hydrograficzny ORP „Heweliusz” oraz trałowiec ORP „Wigry”.

26 VI - piątek

   Z okazji Święta Marynarki Wojennej i promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej, w piątek, 26 VI, o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej została odprawiona Msza Święta wraz z homilią wygłoszoną przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Henryka J. Muszyńskiego w intencji zmarłych i żyjących kadry oraz pracowników cywilnych wojska. Po Mszy, o godz. 11.00, w budynku nr 9 AMW miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy ku czci poległych kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którzy byli absolwentami oficerskich szkół Marynarki Wojennej. W tym samym czasie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” rozpoczęła się się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Dokonałą jej okona dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.


2 IV - czwartek

   W czwartek, 2 kwietnia, w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego odbyło się spotkanie wielkanocne kadry, pracowników wojska oraz zaproszonych gości. Dowódca COM-DKM wiceadmirał dr Stanisław Zarychta podsumował realizację zadań pierwszego kwartału bieżącego roku oraz życzył wszystkim zdrowych, pogodnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych. Ewangelicki ks. biskup Marcin Hintz oraz dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona, odmówili modlitwę i pobłogosławili pokarmy. W spotkaniu uczestniczyli również dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego, duchowni, jak również byli dowódcy COM i admirałowie.

24 I - sobota

   W dniach 22 - 24 stycznia odbył się V Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska Kolęda - Gdynia 2015". Była to jubileuszowa edycja Festiwalu, jednocześnie będąca inauguracją cyklu obchodów 70 - lecia utworzenia Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzieli w nim udział artyści amatorzy wywodzących się ze środowiska wojskowego z całej Polski - ponad 60 uczestników od Szczecina przez Gdynię po Rzeszów, w tym soliści i zespoły, reprezentujące kluby i jednostki wojskowe, parafie garnizonowe oraz szkoły i akademie wojskowe. Na miłośników muzyki czekały nie tylko zmagania konkursowe, niewątpliwą gratką był Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Chóru Akademii MW i Zespołu Wokalnego Klubu MW jaki miał miejsce w dniu 22 stycznia w kościele garnizonowym MW na gdyńskim Oksywiu. Natomiast kulminacją  jak zwykle Koncert Galowy, podczas którego zabrzmiały kolędy w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i solistów oraz laureatów tegorocznego Festiwalu. Odbył się on w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dzisiaj jest

sobota,
13 kwietnia 2024

(104. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2011