Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

21 XII - środa

   W gdyńskim klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” 21 grudnia miało miejsce spotkanie opłatkowe w przeddzień tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Spotkali się tamże z dowódczą kadrą Marynarki Wojennej RP pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego WP  – generał broni Mieczysław Gocuł i szef wojsk aeromobilnych dowództwa Wojsk Lądowych generał brygady pilot Dariusz Wroński. Wśród gości znaleźli się wojewoda pomorski Ryszard Stachurski i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Ze względu na szczególny charakter uroczystości, ważną rolę spełniali marynarscy duchowni z dziekanem Bogusławem Wroną, Arkadiuszem Zielepuchą, Marcinem Pilchem, Marianem Próchniakiem oraz biskupem ewangelicko-augsburskim diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Marcinem Ryszardem Hintzem. Był obecny poprzedni dziekan prawosławny ks. kmdr Aleksander Szełomow.

   Ceremonię rozpoczął wadm. Jerzy Patz witając dowódcę Marynarki Wojennej RP admirała Tomasza Matheę. Obecni uczcili chwilą ciszy pamięć polskich żołnierzy poległych dzisiaj w Afganistanie. Wystąpił dowódca MW RP, gen. M. Gocuł wspominając przy okazji, czym różni się służba ojczyźnie od wszelkiej innej pracy; a w imieniu zebranych - kmdr ppor. Katarzyna Filimoniuk. Odczytano list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, skierowany do marynarzy. Dziekan MW ks. kmdr B. Wrona wraz z duchownymi przypomnieli słowa związane z narodzinami Chrystusa oraz pobłogosławili opłatki i złożyli okolicznościowe życzenia, po którym powszechnie łamano się opłatkiem.

15 XII - czwartek

   Z inicjatywy i wg projektu ks. kmdr ppor. Radosława Michnowskiego w Kaplicy Akademii Marynarki Wojennej dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamięci zmarłych, poległych i pomordowanych wykładowców, pracowników  lub podchorążych OSMW, SPMW, WSMW i AMW.  Tablica składająca się z dwóch części, zawiera nazwiska z lat 1922 - 1990 oraz po roku 1991 /od roku przywrócenia Ordynariatu Polowego WP/.

27 XI - niedziela

   Uroczystości rocznicowe 93-lecia utworzenia Marynarki Wojennej rozpoczęła 27 listopada Msza św. w Kościele Marynarki Wojennej na gdyńskim Oksywiu, której przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W celebrze wzięli udział kapelani Dekanatu Marynarki Wojennej RP na czele z kmdr Bogusławem Wroną Dziekanem Marynarki Wojennej. W homilii biskup polowy przedstawił rys historyczny utworzenia, rozwoju i działalności w historii naszej Ojczyzny Marynarki Wojennej RP oraz ukazał motyw morza i losy związanych z nim Polaków jak również nawiązał do swojego listu, który w pierwszą niedzielę Adwentu skierował do wiernych Ordynariatu Polowego WP zatytułowanego „geniusz kobiety”. Podczas Mszy św. ordynariusz Wojskowy dokonał również poświecenia nowego ołtarza. W Eucharystii uczestniczyli Dowództwo Marynarki Wojennej, oficerowie, podoficerowie, marynarze z Jednostek tworzących ten rodzaj Sił Zbrojnych oraz Komenda, wykładowcy, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej, ks. kapelani Ordynariatu Polowego WP, dziekani obrządku prawosławnego, poczty sztandarowe oraz zaproszeni Goście. Po Mszy św. Biskup Polowy WP wraz z delegacjami Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej udali się na cmentarz MW, aby oddać hołd Twórcom Polskiej Marynarki Wojennej. Następnie na pokładzie okrętu podwodnego ORP Kondor biskup Polowy wyszedł na 3 godzinny rejs podczas którego na głębokości 40 m został „ochrzczony” zgodnie z ceremoniałem morskim wypijając kubek wody zaburtowej.

26 VI - niedziela

   Zgodnie z tradycją marynarze rozpoczęli obchody Święta MW punktualnie o godz. 8.00. Na wszystkich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Następnie o godzinie 9.30 w kościele MW w Gdyni - Oksywiu odprawiona została Msza św. w intencji polskiej floty. Przewodniczył jej dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona. Półtorej godziny później na cmentarzu MW w Miejscu Pamięci złożono wiązanki kwiatów w hołdzie wszystkim pokoleniom marynarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Tuż przed godz. 12.00, przy wejściu głównym do gmachu Dowództwa MW, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową tragicznie zmarłego dowódcy, admirała floty Andrzeja Karwety. Punktualnie w południe rozpoczęły się natomiast uroczystości przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego. Wziął w nich udział minister Obrony Narodowej Bogdan Klich. Przy Płycie Pomniku oddano hołd wszystkim tym, którzy współtworzyli Marynarkę Wojenną, walczyli za nasz kraj i odeszli na wieczną wachtę. O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta promocja na pierwszy sto-pień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. 50 podchorążych otrzymało swój pierwszy stopień oficerski – podporucznika marynarki. Już niebawem rozpoczną służbę na okrętach i w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej. Kilka minut po godz. 16.00 rozpoczęła się parada morska i lotnicza sił Marynarki Wojennej, najatrakcyjniejsze wydarzenie tegorocznego Święta MW. Wzięły w niej udział jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu polskiej floty: fregata rakietowa, okręt podwodny, korweta zwalczania okrętów podwodnych, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny, zbiornikowiec oraz okręt szkolny. Nad okrętami prze-leciały w szyku samoloty lotnictwa morskiego typu „Bryza” oraz śmigłowce typu Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych oraz w wersji ratowniczej. Okręty poruszały się wzdłuż gdyńskiego wybrzeża z prędkością 9 węzłów zachowując przy tym odległości 1 kabla pomiędzy sobą. Załogi okrętów stanęły w paradzie burtowej. Jednocześnie, z historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” oddane zostały saluty armatnie.

10 IV - niedziela

   Minął rok od tragicznej katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Marynarka Wojenna w niedzielę, 10 kwietnia oddała hołd ofiarom tragedii wystawiając wojskową asystę honorową uroczystości odbywających się w Baninie, Gdyni, Ustce i Świnoujściu. Marynarze w sposób szczególny uczcili pamięć o śp. admirale floty Andrzeju Karwecie - dowódcy Marynarki Wojennej w latach 2007 - 2010. O godz. 9.30 w kościół garnizonowy w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) miała miejsce uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, a następnie po jej zakończeniu na cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu rozpoczęła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem śp. admirała floty Andrzeja Karwety.

22 I - sobota

   W dniach 20-22 stycznia odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego „Nadmorska kolęda 2011”. W Konkursie wzięli udział artyści amatorzy z polskiej armii, od Gdyni po Kraków. Konkurs objęty został patronatem Dowódcy Marynarki Wojennej oraz Dziekana Marynarki Wojennej. W ramach konkursu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej ś.p. gen. ks. bp Tadeuszowi Płoskiemu, który zginął tragicznie w katastrofie polskiego samolotu pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r. Wystawę otworzył nowy Ordynariusz Wojska Polskiego biskup Józef Guzek. Inauguracją konkursu był koncert z udziałem chóru, solistów i Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Kościele pw. NMP Królowej Polski w Gdyni. Część konkursowa odbyła się piątek w kinoteatrze „Grom” w Gdyniu-Oksywiu. Jury oceniało uczestników w dwóch kategoriach konkursowych: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne /10 zespołów/ oraz soliści – wokaliści /12 wykonawców/. Finałem imprezy był Koncert Galowy Konkursu Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego "Nadmorska Kolęda 2011", wzięli w nim udział laureaci oraz wyróżnienie artyści. Koncert odbył się w sobotę, 22 I, w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu.

20 I - czwartek

   Biskup Polowy W.P. Józef Guzek odwiedził 20 stycznia jednostki i instytucje Marynarki Wojennej . Odwiedził m. In. Akademią Marynarki Wojennej, po której oprowadził go rektor komendant Kontradmirał Czesław Dyrcz. Bp Guzdek spotkał się tez z kadrą akademicką i senatem Akademii. W uczelnianej kaplicy ksiądz biskup spotkał się z młodzieżą i wysłuchał koncertu chóru akademickiego. Na terenie Portu Wojennego w Gdyni odwiedził załogę fregaty i zapoznał się ze specyfiką służby na okręcie wojennym. Ordynariusz wojskowy zszedł pod pokład okrętu podwodnego ORP Kondor towarzyszył mu dowódca 3 Flotylli Okrętów Kontradmirał Jarosław Ziemiański. Bp Guzdek spotkał się z załogą okrętu i pracownikami stoczni wojskowej.

   W kościele Marynarskim na Oksywiu Biskup Polowy WP przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez wszystkich kapelanów Marynarki Wojennej. Wygłosił konferencję , która była początkiem odprawy Dekanatu MW. Biskup Guzdek poinformował księży o planach i zadaniach Ordynariatu Polowego oraz wysłuchał wszystkich księży, którzy relacjonowali zakres swojej posługi w poszczególnych parafiach. Po odprawie wraz z kapelanami i wiceadmirałem Jerzym Patzem Biskup Polowy motorówką udał się na Skwer Kościuszki , by w asyście marynarskiej złożyć kwiaty na Płycie Marynarza Polskiego.

   W sali noszącej imię admirała Andrzeja Karwety Biskup Polowy otworzył wystawę fotograficzną poświęconą obecności w Marynarce Wojennej śp. Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego. Następnie uczestniczył w koncercie kolęd inaugurującym Konkurs Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego, nad którym objął honorowy patronat oraz wyraził zgodę, aby coroczny konkurs Kolęd i Pastorałek WP nosił imię Biskupa Polowego Tadeusza Płoskiego. Na zakończenie Biskup Polowy podziękował wszystkim za udział w koncercie oraz pobłogosławił zebranych. Na zakończenie wizyty w Gdyni Biskup Polowy Józef Guzdek spotkał się z dowódcą Marynarki Wojennej Admirałem Floty Tomaszem Matheą.

Dzisiaj jest

sobota,
13 kwietnia 2024

(104. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2035