Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

28 XI - niedziela

   Obchody święta 81.rocznicy powstania MW RP i Dnia Podchorążego. W kościele garnizonowym podczas Mszy św. celebrowanej przez Biskupa  Polowego gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia na doraźnie zbudowanym, bocznym ołtarzu został symbolicznie odsłonięty obraz błogosławionego poświęcony i darowany świątyni przez Jana Pawła II. W homilii biskup nawiązał do zbliżającego się roku  jubileuszu 2000.  Obchody święta MW RP  zakończył uroczysty koncert w kinie „Grom” na Oksywiu.

22 X - piątek

   Na Okręcie Muzeum ORP „Błyskawica” w Gdyni miała miejsce prezentacja książki pt. „Błogosławiony ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń, pierwszy kapelan Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej” autorstwa kmdr por. Dariusza Nawrota  i ks. kmdr ppor. Zbigniewa Jaworskiego. O ważkości wydarzenia niech świadczy fakt, że uroczystość zaszczycili: Dowódca Marynarki Wojennej, Biskup Polowy WP, szef Departamentu Kadr i prezesi wielu stowarzyszeń związanych z marynarką wojenną; dyrektorzy muzeów z Gdyni, Gdańska i Pucka; duchowieństwo z archidiecezji gdańskiej ( z ks. kanonikiem J. Szarkowskim - przyjacielem ks. Miegonia) i inni znamienici goście w osobach admirałów, generałów, przedstawicieli władz lokalnych oraz przyjaciół i bliskich zarówno autorów jak i błogosławionego. W atmosferę  „wodowania” książki wprowadził zebranych ks. kmdr B. Wrona; a pełniący obowiązki prezesa Stowarzyszenia „Pro Mari et Fide”  prof. dr hab. inż. L. Piaseczny przytoczył życiorys kapelana i przedstawił prezentowany wolumen. Autorzy podzielili się osobistymi refleksjami nad powstaniem książki, podkreślając że W. Miegoń w swoim życiu, kierował się syntezą istoty etosu polskiego marynarza i żołnierza , którą stanowią: Bóg, Honor i Ojczyzna.

15 IX - środa

   Ks. kmdr ppor. Bogusław Wrona poświęcił tablicę pamiątkową na budynku Dowództwa MW,  z okazji 80. lecia Związku Inwalidów Wojennych RP.

11 VI - piątek

   Podczas Mszy Św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował ks. kmdr ppor. W. Miegonia wraz z 107 innymi osobami, męczennikami II wojny światowej. Następnego dnia tj. 12 czerwca w Sandomierzu, w najważniejszej dla duszpasterstwa wojskowego uroczystości podczas tego pobytu Ojca Świętego, delegacja Marynarki Wojennej na czele z ówczesnym kontradmirałem Zbigniewem Badeńskim w darze ołtarza przyniosła Ojcu Świętemu obraz namalowany przez Jolantę Łańczak z Gdyni, przedstawiający postać błogosławionego ks. kapelana MW Władysława Miegonia, męczennika z Dachau. Na obrazie tym W. Miegoń przedstawiony jest w mundurze oficera marynarki wojennej w stopniu kmdr. ppor. , a w tle, na kawałku pasiaka z literką P, znajduje się jego numer obozowy 21223. Obraz, który pobłogosławił Jan Paweł, obecnie  stanowi główny element jednego z ołtarzy w naszym kościele. W  uroczystościach tych wzięło udział ponad 1000 marynarzy z dekanatu MW i naszej parafii, a duchowym opiekunem gdyńskiej grupy był dziekan dekanatu MW, ks. kmdr ppor. Bogusław Wrona.

5 VI - sobota

   Gdynia gościła, w ramach manewrów „Baltops’99”. ponad pół setki okrętów z 12. krajów  NATO. Na zakończenie ćwiczeń odbyły się różne imprezy i spotkania. Część marynarzy z różnych flot , uczestniczyła w naszym kościele we Mszy św. i modlitwie ekumenicznej  w naszym kościele. Grupie tej przybliżono postać ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia, zasłużonego kapelana marynarki wojennej, bohatera dwóch wojen, który w niedalekiej przyszłości ma zostać beatyfikowany.  

15 III - poniedziałek

   Śmigłowiec ratowniczy Anakonda i trzy patrolowe-rozpoznawcze samoloty AN-28 „Bryza 1" zostały przekazane do Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW. Uroczystość miała miejsce na lotnisku Gdynia-Babich Dołach w obecności ministra Obrony Narodowej, Janusza Onyszkiewicza. Poświęcenia nabytku dokonał proboszcz parafii wojskowej w Gdyni, ks. kmdr ppor. Bogusław Wrona.

22 I - piątek

  Odbył się II Koncert Kolęd pod patronatem dziekana MW i Stowarzyszenia im. ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia (formalnie jeszcze nieistniejącego, ale już wymienianego na zaproszeniach). Koncert był okazją do ewokacji osiemdziesiątej rocznicy powstania duszpasterstwa wojskowego w Polsce i ósmej rocznicy przywrócenia Ordynariatu Polowego. Przed koncertem, w kościele,  dokonano  odsłonięcia tablic upamiętniających twórców Marynarki Wojennej: wiceadmirała Józefa Unruga i wiceadmirała Jerzego Świrskiego / fundatorką jest wdowa po oficerze MW pani Felicja Maria Pitułko /, poświęcenia dokonał Biskup Polowy WP gen, dyw. Sławoj Leszek Głódź. Ponadto zaprezentowana została wykonana ze srebra, replika pierwszego okrętu poświęconego przez ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia ORP ”Pomorzanin” – daru Ligi Morskiej oraz Towarzystwa Nautologicznego dla Kościoła Garnizonowego Marynarki Wojennej w Gdyni / tu istotny był wkład w to dzieło  kpt. ż. w. prof. Daniela Dudy /. Koncert uświetniła wystawa rzeźby sakralnej Marty Chrzan i Tomasza Sobisza zatytułowana „Emanacja ikony” oraz  przybliżenie  zebranym postaci  ks. Władysława Miegonia przez  bezpośredniego świadka tamtych czasów kmdr w st. spocz. Zbigniewa Kowalskiego. Uroczystości uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej MW  / tu z przydomkiem „papieska” /, gdyński chór męski „Dzwon Kaszubski” z wsparciem kadetów z Liceum Muzycznego oraz soliści zespołu „Zayazd”. Po koncercie ukazały się migawki w regionalnej TV oraz liczne artykuły w prasie ogólnopolskiej popularyzujące nie tylko ks. Władysława Miegonia ale i naszą parafię i jej dokonania.

Dzisiaj jest

sobota,
13 kwietnia 2024

(104. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1852