28 - 30 III / czwartek - sobota

22 III - piątek

Gdyńska Droga Krzyżowa. Ulicami miasta przeszła procesja [ZDJĘCIA]

Od wielu lat Gdyńska Droga Krzyżowa jest spektakularnym pokazem wiary i przywiązania do tradycji Wielkiego Postu. Tak było również 22 marca wieczorem, gdy zgromadziły się rzesze mieszkańców w różnym wieku, wszelkich zawodów i grup społecznych. Gdynianie w różnym wieku po raz kolejny wyruszyli na trasę nabożeństwa, rozpoczynając ją w sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy gdyńskiej bazylice.

Abp Tadeusz Wojda, który prowadził nabożeństwo, w czasie krótkiej modlitwy w świątyni powiedział: „Potrzebujemy dźwigania tego krzyża, abyśmy na tej drodze odnajdywali naszą tożsamość chrześcijańską, budowali naszą wiarę, nasze rodziny, bronili życia od poczęcia do jego naturalnego zakończenia. Podczas naszej gdyńskiej Drogi Krzyżowej będziemy modlić się o wolność, zgodę narodową i pokój w kraju.”

Następnie wierni przeszli ulicami Śródmieścia pod krzyż na Kamiennej Górze, rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu tradycyjnie towarzyszył kilkumetrowy, drewniany krzyż. Między kolejnymi stacjami przekazywali go sobie m.in. członkowie ruchów i wspólnot lokalnego Kościoła, młodzież, Kaszubi, samorządowcy, stoczniowcy i kapłani. Na czele Gdyńskiej Drogi Krzyżowej szła kampania honorowa Marynarki Wojennej i marynarze, którzy jako pierwsi nieśli krzyż. Wierni zakończyli pątniczą drogę na Kamiennej Górze.

10 II - sobota

W tym roku przypada 104. rocznica wrzucenia do wód Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przez gen. Józefa Hallera, czyli symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. W rocznicę tego wydarzenia 10 lutego w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 na puckim Starym Rynku, gdzie powitani zostali zaproszeni goście, a wśród nich Władysław Kosiniak – Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej. Następnie zgromadzeni przemaszerowali do kościoła św. ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy Św. w intencji ojczyzny i ludzi morza przewodniczył oraz wygłosił okolicznościowe kazanie bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Wśród kapłanów biorących udział w koncelebrze Mszy był również obecny Dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko.

W puckiej farze oprócz wiernych, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Ligi Morskiej i Rzecznej, rybacy, marynarze i portowcy, uczniowie liceów morskich oraz szkół związanych z gospodarką morską, reprezentanci służb mundurowych, wojska i marynarki wojennej na czele z gen. broni Markiem Sokołowskim - Dowódcą Generalnym RSZ, wadm. Jarosławem Ziemiańskim - Inspektorem MW, wadm. Krzysztofem Jaworskim - Dowódcą Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego oraz kadm. Andrzejem Ogrodnikiem - Dowódcą 3. Flotylli Okrętów i kmdr Andrzejem Szczotką - Dowódcą Brygady Lotnictwa MW.

Po Mszy wierni przemaszerowali do puckiego portu. Wspólny pochód odbył się w asyście Orkiestry Marynarki Wojennej, a także Kompanii Reprezentacyjnej. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych. Na wydarzeniu była też 104-metrowa flaga Polski z fundacji Mielnica, którą nieśli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku. W trakcie odbywających się w porcie uroczystości zebrani wysłuchali ośmiu (!!!) wystąpień, a zasłużonym dla morza wręczono krzyże "Pro Mari Nostro" nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną. Tradycyjnie, na zakończenie obchodów zgromadzone w porcie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod usytuowanym tam pomnikiem gen. Józefa Hallera.

27 I - sobota

W dniach 25 - 27 stycznia br. odbył się XIV Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego - Nadmorska Kolęda - Gdynia 2024. Na to niezwykłe wydarzenie kulturalne uczestników i publiczność zaprosił Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik i Kierownik Klubu Marynarki Wojennej kmdr por. Maciej Budziński.

W Festiwalu uczestniczyli artyści amatorzy w wieku powyżej 16 lat, wywodzący się ze środowiska wojskowego, reprezentujący jednostki, kluby wojskowe, parafie garnizonowe oraz szkoły i akademie wojskowe. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych, promocja współczesnej interpretacji kolęd i pastorałek, a także doskonalenie warsztatu artystycznego, konfrontacja dokonań twórczych uczestników oraz promocja Amatorskiego Ruchu Artystycznego Wojska Polskiego w środowisku cywilnym. Nad przebiegiem przesłuchań czuwała Rada Artystyczna w składzie: przewodniczący prof. Grzegorz Rubin, aktor Teatru Muzycznego Andrzej Śledź, Pan Andrzej Długi. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 14 solistów i 7 zespołów. Kulminacją XIV Festiwalu Kolęd i Pastorałek był Koncert Laureatów, który odbył się w Kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni, w gościnnych progach dziekana dekanatu Marynarki Wojennej, ks. kmdr Zbigniewa Rećko. Podczas koncertu prezentowali się wyróżnieni i nagrodzeni wykonawcy tegorocznego Festiwalu.

sobota,
13 kwietnia 2024

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.