Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

ANIOŁOWIE

do obrazu MB Częstochowskiej

w sukience wotywnej DOMINA MARIS  

   W roku jubileuszu 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - Gdynia Oksywie, podjęto inicjatywę, aby kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu głównym okryć srebrną sukienką z wotami w postaci odznak okrętów MW RP oraz jednostek wojskowych Marynarki Wojennej RP.

   Wspomniane odznaki były przekazywane przez ofiarodawców jako wota, czyli dowód serdecznej wdzięczności za otrzymane od Boga łaski przez wstawiennictwo Matki Bożej - Hetmanki Żołnierza Polskiego. Wśród ofiarodawców znaleźli się admirałowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze aktualnie służący w szeregach Marynarki Wojennej RP, jak i rezerwiści lub będący już w stanie spoczynku, ale również wielu życzliwych osób cywilnych, którym Marynarka Wojenna jest sercu bliska.

   Po dwóch latach starań, i gromadzenia wspomnianych odznak oraz środków finansowych niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia, w jubileuszowym roku 100-lecia utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce mosiężna posrebrzana sukienka Domina Maris, czyli Pani Morza ozdobiła obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zawieszony w odnowionej i pokrytej płatkami złota ramie w ołtarzu głównym naszej, marynarskiej świątyni.

   W trakcie Mszy św. sprawowanej w czwartek, 28 XI 2019 roku, w związku z 101. rocznicą utworzenia MW, Biskup Polowy WP, gen. bryg. Józef Guzdek dokonał poświęcenia wspomnianej sukienki Domina Maris z wotami w postaci odznak okrętów,  jednostek wojskowych i instytucji MW. Natomiast w piątek, 26 VI 2020 roku,  podczas Mszy św. o sprawowanej w ramach święta Marynarki Wojennej RP miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie insygniów Hetmanki Żołnierza Polskiego, które zostały zamontowane na ramie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej - Domina Maris w postaci mosiężnego odlewu pokrytego złotem i srebrem przedstawiającego orła Marynarki Wojennej z hetmańskimi buławami w kompozycji gałązek mikołajka nadmorskiego.

   Ostatnim elementem ozdobnym obrazu naszej Patronki są postacie dwóch aniołów, które go podtrzymują unosząc ponad morskimi falami. Są to aluminiowe odlewy pokryte srebrem autorstwa białostockiego metaloplastyka Janusza Tałucia. Wcześniej wizerunki rzeczonych aniołów zostały wyrzeźbione w glinie, a następnie na ich podstawie wykonano formy odlewnicze. Koszt tego dzieła sztuki został wyceniony na 50.000 zł. Płaskorzeżby - odlewy aniołow zostały zamontowane w ołtarzu głównym w dniach 13 - 14 XII 2022 r. przez pracowników warsztatów portowych Komendy Portu Wojennego w Gdyni.

   Zwracamy się zatem z wielką prośbą do wiernych parafian i sympatyków naszej garnizonowej świątyni o finansowe wsparcie potrzebne do opłacenia tego ostatniego etapu inwestycji związanej z obrazem naszej Patronki, MB Częstochowskiej. Indywidualne ofiary na ten cel można wpłacać na konto bankowe naszej parafii  ( 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 z dopiskiem - aniołowie do obrazu.

   Niech dzieło budowy i upiększania oksywskiej, marynarskiej świątyni podjęte przez marynarzy z okresu II Rzeczypospolitej zostanie w pełni dokończone przez obecne pokolenie ludzi morza, byśmy mogli czuć dumę z tego dzieła oraz być wzorem Wiary, Nadziei i ofiarnej Miłości względem Boga i Ojczyzny dla przyszłych marynarskich pokoleń.

Fundatorzy figur aniołów

 

    *  Teodozja Muszyńska - Gdynia

    *  Teresa Przybyła - Gdynia

    *  Monika Woss - Gdynia

    *  Cezary Braciszewski - Gdańsk

    *  Włodzimierz Blacha - Brudzewo

    *  Sławomir Piotr Graban - Gdynia

    *  Roman Rychter - Gdańsk

    *  Danuta Zadrąg - Gdynia

    *  Henryk Czernuszyc - Gdynia

    *  Halina Łasińska - Gdynia

    *  Anna i Krzysztof Szczypior - Gdynia

    *  Parafia Wojskowa - Świnoujście

    *  Łucja Ewa Labuda - Gdynia

    *  kmdr Piotr Sałak - Bruksela / Belgia

    *  kmdr Przemysław Czernuszyc - Gdynia

    *  Jakub Kazimierz Suchocki - Gdynia

    *  Marian Blaszke - Gdynia

    *  Renata i Janusz Pyznarscy - Gdynia

    *  Iwona Liedtke - Gdynia

    *  Sebastian Krawczak i Monika Chmielińska

    *  Małgorzata i Mirosław Chmielińscy - Gdynia

    *  Ludwika Chmielińska

    *  Lucyna Dejnarowicz i Elżbieta Bober z rodziną

    *  ks. Adam Gadomski - Tczew

    *  Jarosław Gadomski z rodziną - Nowa Zelandia

    *  Bartłomiej Pałucha z rodziną

    *  Tomasz Chyła z rodziną

    *  plut. rez. Marek Tomasz Kotwa - Gołębiewo Wielkie

    *  Nina i Maciej Butkiewicz

    *  Adam Brajsa z dziećmi: Mateuszem, Polą i Wiktorem

    *  Regina i Bogusław Sychowscy - Nawy Dwór Wejherowski

    *  Janina i Florian Brzoskowscy - Koln

    *  Renata i Konrad Jakubowscy - Sieradz

    *  Dorota i Krzysztof Dejnarowicz z rodziną

    *  ks. Tyberiusz Kroplewski - Gdańsk

    *  Rafał Palucha z rodziną - Warszawa

    *  rodzina Jakubowskich - Modlin i Nowy Dwór Mazowiecki

    *  Adriana i Stanisław Sychowscy - Nowy Dwór Wejherowski

    *  Peter Brzoskowski z rodziną - Koln

    *  Beata i Wojciech Adamowicz - Gdynia

ZOSTAŃ FUNDATOREM RZEŻB

ŚW. JACKA ODROWĄŻA i ŚW. MIKOŁAJA

DO KOŚCIOŁA GARNIZONOWEGO W GDYNI

 

    Ks. kpt. Jerzy Szacki pełniący od jesieni 1928 roku obowiązki administratora Parafii Wojskowej w Gdyni za swe priorytetowe zadanie uznał zainspirowanie marynarskiej społeczności do  budowy kościoła.  Ten szczytny cel kapelana uzyskał silne wsparcie ze strony dowódcy Floty komandora Józefa Unruga. W styczniu 1931 roku ukonstytuował się Komitet Wykonawczy Budowy Kościoła Garnizonowego w Gdyni. W wyniku jego działań już dwa i pół roku później, dnia 15 sierpnia 1933 roku, na terenie Portu Wojennego odbyło się uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę oksywskiego kościoła garnizonowego, który miał otrzymać tytuł św. Jacka Odrowąża, jako ówczesnego patrona Polskiej Marynarki Wojennej. Aktu poświęcenie kamienia dokonał biskup polowy Józef Gawlina w obecności gen. Stanisława Buchard-Bukackiego, jako przedstawiciela Prezydenta RP, oraz wielu wyższych oficerów marynarki i zaproszonych gości.

    Gdy w dniu 1 stycznia 1934 roku księdzu Władysławowi Miegoniowi ponownie powierzono obowiązki starszego kapelana Dowództwa Floty i Portu Wojennego w Gdyni podjął on dzieło zapoczątkowane przez swego poprzednika. Jednak jako żarliwy czciciel Matki Bożej zmienił on pierwotny zamysł poświęcenia oksywskiego kościoła św. Jackowi Odrowążowi i ostatecznie w dniu 30 lipca 1939 roku został on dedykowany Matce Boskiej Częstochowskiej, choć ks. Władysław Miegoń planował łaciński tytuł Domina Maris, czyli Pani Morza.

    Chcemy, aby w gdyńskim, garnizonowym kościele pojawił się jakiś element nawiązujący do złożonego w jego fundamentach kamienia węgielnego i planowanego przed laty tytułu św. Jacka Odrowąża. W związku z powyższym zamówiliśmy figurę tegoż świętego, która znajdzie swe stałe miejsce w murach naszej świątyni. Będzie to drewniana rzeźba o wysokości 90 cm pokryta kolorową polichromią oraz złoceniami. Przy okazji chcemy również wykonać podobną rzeźbę przedstawiającą osobę św. Mikołaja, który jako biskup Miry, miasta portowego, stał się patronem żeglarzy, marynarzy i rybaków.

    Rzeczone figury zostały zamówione w pracowni artystycznej Piotra Michałka w miejscowości Cisiec w powiecie żywieckim. Ich wykonanie oraz pojawienie się w naszym marynarskim kościele  jest planowane na jesień 2023 roku. Inwestycja została wyceniona przez wykonawcę na kwotę 20.000 zł za obie rzeźby. Zgodnie z podpisaną umową wpłaciliśmy zadatek w wysokości 5.000 zł.

    W związku z powyższym zwracamy się z serdeczną prośbą do wiernych parafian oraz sympatyków naszej marynarskiej świątyni o finansowe wsparcie potrzebne do uzbierania wymienionej kwoty i opłacenia wspomnianej inwestycji. Ofiary na ten cel można wpłacać na konto bankowe naszej parafii ( 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 z dopiskiem - rzeźby do kościoła.

Fundatorzy rzeźb świętych

 

    *  Teodozja Muszyńska - Gdynia

    *  Halina Łasińska - Gdynia

    *  Teresa Przybyła - Gdynia

    *  kmdr Roman Rychter - Gdańsk

    *  Marian Blaszke - Gdynia

    *  Danuta Zadrąg

         w imieniu + kmdr. por. Ryszarda Zadrąg - Gdynia

    *  ks. kpt. Tomasz Wojciechowski - Gdynia

    *  Jerzy Imianowski - Gdynia

    *  ks. kmdr ppor. Artur Samsel - Gdynia

* Administrator danych osobowych informuje, że dane osobowe dotyczące powyższej listy ofiarodawców zawarte na stronie Parafii Wojskowej pw. MB Częstochowskiej w Gdyni umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą.

Dzisiaj jest

sobota,
13 kwietnia 2024

(104. dzień roku)

Święta

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. Marcina I, papieża i męcz.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
3691