Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

28 XI - niedziela

 Dnia 28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. W niedzielę, 103 lata od wydania dekretu Piłsudskiego, odbyły się w Gdyni uroczyste obchody rocznicowe, których bogaty program przyciągnął wielu gdynian.

 Obchody 103. urodzin Marynarki Wojennej RP rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 8.00 w Porcie Wojennym w Gdyni - tradycyjnie od podniesienia wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach Marynarki WojennejO godz. 9.00 obchody przeniosły się z Portu Wojennego na cmentarz MW na Oksywiu. Tu, w Kwaterze Pamięci MW, oddano hołd, składając wieńce i wiązanki kwiatów, tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Modlitwie za tych, którzy odeszli na „wieczną wachtę” przewodniczył ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW.

 Następnym punktem uroczystości była Msza św. z udziałem wojskowej asysty honorowej w intencji Marynarki Wojennej, która rozpoczęła się o godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym na Oksywiu. Koncelebrowali ją dziekan dekanatu MW, który wygłosił również okolicznościowe kazanie, oraz ks. kmdr ppor. Artur Samsel, kapelan 3. FO. W rocznicowej Mszy św. uczestniczyła kadra i pracownicy Marynarki Wojennej na czele z Inspektorem Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosławem Ziemiańskim oraz jego zastępcą kadm. Krzysztofem Zdonkiem i Szefem Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu, kadm. Piotrem Nieciem, a także Dowódcą Centrum Operacji Morskich, wiceadm. Krzysztofem Jaworskim. W kościelnych ławkach zasiedli również Dowódca 3. Flotyllo Obrony z Gdyni, kadm. Mirosław Jurkowlaniec i Zastępca Dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Świnoujścia, kmdr Jarosław Kukliński oraz dowodzący Brygadą Lotnictwa MW, kmdr pilot Andrzej Szczotka. Wśród uczestników rocznicowej celebracji nie mogło również zabraknąć przedstawicieli kuźni przyszłych elit dowódczych MW na czele z komendantem - rektorem Akademii Marynarki Wojennej, kadm. prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem.

 Punktualnie o godz. 12.00 pod Pomnikiem Polski Morskiej odbyły się centralne uroczystości z okazji 103. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej. Uroczysty apel zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny składający się z 21 strzałów armatnich.

 W godzinach 10.00 - 15.00 na parkingu przy ORP Błyskawica, odbyła się najbardziej atrakcyjna dla mieszkańców część obchodów - piknik marynarski. Była to doskonała okazja żeby zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem jednostek Marynarki Wojennej a także z historią morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Podczas pikniku odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego, występy orkiestry wojskowej oraz artystów i zespołów wokalnych z Klubów Wojskowych. Największym zainteresowaniem w czasie pikniku cieszyły się okręty, które udostępniły swoje pokłady do zwiedzania: szkolny ORP Wodnik, rakietowy ORP Piorun oraz niszczyciel min ORP Kormoran. Na okręcie ORP Wodnik działał okrętowy punkt szczepień przeciwko COVID-19, gdzie można było zaszczepić się i otrzymać pamiątkowy certyfikat. Do bezpłatnego zwiedzania udostępniono także Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dla wszystkich smakoszy kuchni polowej czekała wojskowa grochówka.

24 XI - środa

 W Gdyni - Oksywiu w dniu 24 listopada miały miejsce uroczystości państwowego pogrzebu śp. kmdr. Adama Stanisława Rychla, śp. mata Karola Martyńskiego i śp. st. mar. Henryka Zająca, którzy padli ofiarą powojennych, komunistycznych represji związanych z fikcyjnym oskarżeniem o szpiegostwo lub udział w rzekomym w spisku przeciwko państwu polskiemu. Pogrzeb marynarzy represjonowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa był doskonałą okazją do oddania należnych honorów żołnierzom Rzeczypospolitej, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a po II wojnie światowej padli ofiarą prześladowań i zbrodni ze strony reżimu komunistycznego.

 O godz. 9.00 w kościele garnizonowym we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej, bp. Zbigniewa Zielińskiego wzięli udział przedstawiciele rodzin marynarzy, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej, instytucji i jednostek Marynarki Wojennej, a także władze samorządowe oraz mieszkańcy Gdyni. We wspomnianej Msze św. jako koncelebranci uczestniczyli również księża kapelani z Dekanatu MW.

 W homilii biskup Zbigniew Zieliński podkreślił wielką rangę uroczystości pełnej dumy i  godności. „Po wielu latach od śmierci tych bohaterskich marynarzy z wielkim szacunkiem i czcią, z asystą honorową polskich żołnierzy, możemy spłacić dług wdzięczności wobec tych, którzy niesłusznie uwięzieni przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i poddani bardzo brutalnym przesłuchaniom oddali życie za ojczyznę” - mówił bp. Zieliński.

 Po zakończeniu Eucharystii głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk: – Cierpienie i śmierć zamiast zaszczytów i chwały znosiły piękne żywoty marynarzy. (...) To właśnie cierpienie i śmierć, zadane, stały się udziałem każdego z nich – mówił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Przypomniał, że cierpieli tak samo, choć umierali różnie. – Jednak każdy z nich odchodząc z tego świata miał poczucie krzywdy i niesprawiedliwości, jaka ich spotkała za to, co zrobili dla Polski – podkreślił.

 Po zakończeniu celebracji w kościele garnizonowym, kondukt pogrzebowy w asyście wojskowej przeszedł na cmentarz Marynarki Wojennej, tam trumny zostały złożone w powstałej w 2017 roku Kwaterze Pamięci.

 List do uczestników uroczystości pogrzebowych skierował Prezydent RP Andrzej Duda – Składam dziś hołd bohaterskim obrońcom ojczyzny i strażnikom polskiego morza, ofiarom reżimu komunistycznego – napisał prezydent. – Ich niezłomność i poświęcenie są słusznym powodem do dumy dla potomnych i następców w marynarskiej służbie – dodał. List podczas ceremonii na cmentarzu odczytał gen. dyw. Dariusz Łukowski, Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 Uroczystość zakończyła się zdjęciem bander wojennych RP z trumien i przekazaniem ich rodzinom.

 Dzień wcześniej, 23 listopada, w gdyńskim kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Elli Rychel, małżonki śp. kmdr. Adama Rychla. Uczestniczyła w niej rodzina zmarłej, delegacje 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji z Warszawy i Gdańska.Msze pogrzebową sprawowali: dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr Zbigniew Rećko, który wygłosił okolicznościowe kazanie i ks. por. Tomasz Wojciechowski kapelan Akademii Marynarki Wojennej. Po uroczystości zebrani udali się na cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie szczątki śp. Elli Rychel spoczęły w Kwaterze Pamięci.

2 X - sobota

   Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z agresorem w wojnie obronnej 1939 r. Jego załoga skapitulowała dopiero 2 października. W 82. rocznicę tych wydarzeń, na Helu, w asyście honorowej Marynarki Wojennej RP odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterstwo polskich marynarzy podczas obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.

   Uroczystości rozpoczęły się zgodnie z marynarską tradycją, od oddania hołdu tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. Dla uczczenia pamięci załogi niszczyciela ORP Wicher, który przebywając w helskim porcie, ofiarnie odpierał ataki niemieckich samolotów, na morze wyszedł okręt szkolny ORP Wodnik z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Z pokładu jednostki, na wodach Zatoki Gdańskiej, w miejscu zatopienia wojennego niszczyciela, został złożony wieniec ku czci wszystkich marynarzy, którzy podczas II wojny światowej oddali życie w obronie Ojczyzny. Przy tej okazji okolicznościową modlitwę w ich intencji poprowadził ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW.

   Kolejne uroczystości odbyły się w Helu. Rozpoczęła je ceremonia złożenia wiązanek kwiatów przy zbiorowej mogile Obrońców Helu na Cmentarzu Komunalnym. Wcześniej modlitwę za poległych odmówili miejscowy proboszcz, o. Ireneusz Główczewski oraz ks. kmdr Zbigniew Rećko. Z cmentarza uczestnicy obchodów przemaszerowali pod Pomnik Obrońców Helu, gdzie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej oficerów, podoficerów, marynarzy i pracowników wojska 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. Tablica została umocowana na kotwicy z wycofanego ze służby w 2019 r. niszczyciela min ORP Mewa, tzw. „okrętu papieskiego” (ORP Mewa był pierwszym polskim okrętem operującym pod flagą NATO i zarazem jedynym, na którego pokładzie podróżował papież Jan Paweł II podczas III Pielgrzymki do Polski w czerwcu 1987 r.) Poświęcenia tablicy dokonał dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko. Po odczytaniu apelu poległych Kompania Honorowa MW oddała salwę honorową a delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem Obrońców Helu.

   Zwieńczeniem obchodów 82. rocznicy zakończenia Bohaterskiej Obrony Wybrzeża była defilada oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Honorowej MW. Po części oficjalnej można było posmakować wojskowej grochówki i obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego 43. Batalionu Saperów FOW oraz Morskiej Jednostki Rakietowej, a także zwiedzić okręt ratowniczy ORP Zbyszko z Dywizjonu Okrętów Wsparcia.

   W uroczystościach uczestniczyli m. in. dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, byli dowódcy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Burmistrz Miasta Hel Mirosław Wądołowski, klasy mundurowe ze szkół w Rzepinie i Pucku oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta.

1 IX - środa

   Na Westerplatte punktualnie o godz. 4.45 rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wziął udział, m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, Věra Jourová, wiceszefowa Komisji Europejskiej, Karol Nawrocki, prezes IPN, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy. Jako pierwszy głos zabrał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który podkreślił, że akty terroru w czasie II wojny światowej są czymś, o czym świat nie chce pamiętać.

   Elżbieta Witek zaznaczyła, że obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, bohaterstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do ojczyzny. A postawa obrońców Westerplatte jest dla nas wzorem do naśladowania. W trakcie uroczystości Marszałek Sejmu, w obecności Karola Nawrockiego, szefa IPN oraz Grzegorza Berendta, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej wręczyła notę identyfikacyjną rodzinie jednego z poległych westerplatczyków - starszego legionisty Ignacego Zatorskiego. 

   W swoim wystąpieniu premier Morawiecki podkreślił, że Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę i Europę, o świat bez wojny, i to właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę. Zaznaczył, że obecnie myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy w dramatycznych okolicznościach bronili człowieczeństwa, wolności, niepodległości przed z tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały naród, niszczyli całe państwa. W czasie uroczystości został również odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym napisał m.in., że "teraz, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia, obrony i odbudowy wolnej Rzeczypospolitej ze szczególną czcią i podziwem spoglądamy wstecz na zasługi i dokonania tamtej generacji"

   Jednym z punktów tegorocznych obchodów było zapalenie znicza pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. Obchodom towarzyszyło również odegranie skomponowanego przez Wojsko Polskie Marsza Bohaterów Westerplatte. Po raz pierwszy można go było usłyszeć rok temu. W czasie uroczystości odczytano też Apel Pamięci. Na zakończenie uczestnicy odmówili wspólną modlitwę za poległych, którą poprowadzili ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW oraz wojskowi ordynariusze prawosławny i ewangelicki. Uroczystości na Westerplatte zwieńczyła ceremonia złożenia wieńca od Narodu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oraz przelot samolotów Iskra.

26 VIII - czwartek

   Garnizonowa wspólnota parafialna w Gdyni przeżywała dzień swej patronki – MB Częstochowskiej. Odpustowa msza rozpoczęła się w kościele garnizonowym o godz. 17.00 sprawowana pod przewodnictwem dziekana dekanatu MW, ks. kmdr. Zbigniewa Rećko w koncelebrze kapłanów z dekanatu Oksywie Archidiecezji Gdańskiej oraz kapelanów z Dekanatu MW. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat ppłk Wiesław Okoń, proboszcz parafii wojskowej w Gdańsku Wrzeszczu. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego w Gdyni, a także liczne grono kadry dowódczej gdyńskich jednostek MW, parafian i sympatyków oksywskiej, garnizonowej świątyni na czele z dowódcą Centrum Operacji Morskich - wiceadmirałem Krzysztofem Jaworskim, zastępcą inspektora MW- kontradmirałem Krzysztofem Zdonkiem i zastępcą dowódcy 3. FO z Gdyni - kmdr Wojciechem Sową. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii miał miejsce krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

21 VIII - sobota

   Uroczystość promocji absolwentów Akademii Marynarki Wojennej miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Aktu mianowania dokonał szef Zarządu Morskiego – zastępca Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek, który życzył nowo promowanym oficerom, aby przyświecało im poczucie misji. Żebyście nigdy nie stwierdzili, że dokonaliście złego wyboru. Pamiętajcie, że każdy żołnierz ma przełożonego i podwładnych. Szanujcie jednych i drugich, słuchajcie ich rad -  zaznaczył.

   W trakcie ceremonii odczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który odczytał dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Dariusz Łukowski. Natomiast sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz odczytał list od Ministra Obrony Narodowej. Na ręce Rektora-Komendanta AMW wpłynęło także pismo z życzeniami dla nowo promowanych oficerów od metropolity Białostockiego – administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. arcybiskupa Józefa Guzdka, które odczytał zebranym dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko.

   Do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpiło 43 absolwentów, w tym 7 kobiet: 17 z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 26 z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Wśród nich są absolwenci 4 kierunków: nawigacji, informatyki, mechaniki i budowy maszyn oraz mechatroniki. Prymusem został ppor. mar. Jakub Pagórski, drugą lokatę zajął ppor. mar. Grzegorz Sidor, a trzecią ppor. mar. Bartosz Stankiewicz. Prymus otrzymał nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w postaci honorowej broni białej (Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej). Absolwentom kończącym studia z II i III lokatą wręczone zostały wyróżnienia odpowiednio od Ministra Obrony Narodowej oraz Rektora – Komendanta AMW. Promocję uświetniła obecność Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Defilada pododdziałów, wraz z absolwentami już jako oficerami, zakończyła ceremonię.

   W przededniu promocji, w piątek, 20 VIII, o godz. 9.00 w kościele garnizonowym Gdynia - Oksywie odbyła się Msza święta w intencji tegorocznych absolwentów. Liturgii przewodniczył ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił współkoncelebrans, kapelan AMW ks. por. Tomasz Wojciechowski.

15 VIII - niedziela

   W niedzielę, 15 VIII, w Gdyni, tak jak w pozostałych garnizonach Marynarki Wojennej, miały miejsce wydarzenia związane ze Świętem Wojska Polskiego. Dla podkreślenia uroczystego charakteru wspomnianego święta, o godz. 8.00 zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej w Porcie Wojennym na Oksywiu  podniesiona została wielka gala banderowa. O godz. 8.45 reprezentacje jednostek i instytucji Garnizonu Gdynia przy marynarskiej asyście honorowej złożyły kwiaty w Kwaterze Pamięci na oksywskim cmentarzu MW. W trakcie ceremonii dziekan dekanatu MW wyznania rzymsko-katolickiego odmówił modlitwę w intencji poległych marynarzy, bojowników i obrońców niepodległość z lat 1919 - 1921. Następnie w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu, pod przewodnictwem dziekana  dekanatu MW, ks. kmdr. Zbigniewa Rećko, odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której wygłosił on okolicznościowe kazanie. W samo południe, przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni delegacje władz miejskich oraz przedstawicieli garnizonu złożyli wieńce. Gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończyły się uroczystością z udziałem wojskowej asysty honorowej na Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica, podczas której nastąpiło odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji Święta WP, salut świąteczny (21 strzałów) z pokładu historycznego niszczyciela, wręczenie wyróżnień, apel pamięci z salwą honorową oraz defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

7 VII - środa

   W ramach upamiętniania historii MW oraz związanej z nią naszej parafii wojskowej w Gdyni, m.in. przywracamy należną pamięć wobec ks. ppłk. Jerzego Szackiego, administratora parafii w latach 1929 - 1933 oraz inicjatora budowy marynarskiego kościoła garnizonowego na gdyńskim Oksywiu. Wyrazem tego jest poświęcona jego osobie pamiątkowa tablica odsłonięta w naszej świątyni w 2019 roku oraz stosowne informacje zamieszczone o ks. ppłk. Szackim na parafialnej stronie internetowej. W ubiegłym miesiącu dzięki zaangażowaniu i pomocy Sióstr Służebniczek z ul. Dickmana w Gdyni udało się nam zlokalizować miejsce pochówku ks. ppłk. Jerzego Szackiego. Otóż po śmierci w 1957 roku jego doczesne szczątki zostały pochowane w kapłańskiej kwaterze katolickiego cmentarza San Lorenzo w miejscowości Saint Augustine na Florydzie (USA).

   U Boga nie ma przypadków, lecz wszystko jest przejawem Jego Opatrzności. Nasz wikariusz, ks. kmdr ppor. Artur Samsel, od połowy minionego miesiąca towarzyszy jako kapelan podchorążym AMW oraz załodze ORP Wodnik w rejsie przez Ocean Atlantycki m.in. do portu Miami na Florydzie. Korzystając z tej niebywałej okazji udało nam się skontaktować z ks. Arturem i przekazać mu stosowne informacje związane z lokalizacją grobu ks. ppłk. Szackiego. W ramach trzydniowego postoju ORP Wodnik w porcie Miami nasz wikariusz w dniu 7 lipca udał się wypożyczonym samochodem do oddalonego o 325 mil Saint Augustine, gdzie odszukał i nawiedził grób ks. ppłk. Jerzego Szackiego odmawiając w jego intencji Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

26 VI - sobota

   W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Z tej okazji w sobotę, 26 VI, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyły się uroczystości połączone z ceremonią pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na holowniku H-13 Przemko.

   Z okazji Święta Marynarki Wojennej przy nabrzeżach świnoujskiego Portu Wojennego zacumowały stacjonujące na co dzień w Gdyni najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran oraz fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski (3. Flotylla Okrętów). Na wszystkich okrętach w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa, a marynarze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. W Kościele Garnizonowym w Świnoujściu odprawiona została msza święta w intencji Marynarki Wojennej RP, marynarzy i ich rodzin. Przewodniczył jej ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW, za s kazanie wygłosił ks. kmdr Adam Bazylewicz, proboszcz miejscowej parafii wojskowej. Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Święta MW była uroczystość oficjalnego wcielenia nowego holownika do sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Podczas uroczystego apelu w Porcie Wojennym odczytano rozkazy okolicznościowe, wyróżniającej się kadrze wręczono odznaczenia i wyróżnienia oraz zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku o numerze burtowym H-13 Przemko po raz pierwszy została uroczyście podniesiona bandera. Jej poświęcenia dokonał dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko w asyście dziekanów MW wyznania prawosławnego i ewangelickiego.

   Holownik H-13 Przemko jest to ostatni z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni "Remontowa Shipbuilding S.A." w Gdańsku. Od dzisiaj holownik razem z bliźniaczymi H-11 Bolko i H-12 Semko będzie pełnić służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w składzie 12. Dywizjonu Trałowców.

9 VI - środa

   Rodzina, przyjaciele, Marynarka Wojenna, wojsko i Gdynia pożegnali dziś uroczyście wieloletniego dowódcę Marynarki Wojennej admirała floty Ryszarda Łukasika. Msza żałobna została odprawiona w Kościele Garnizonowym MW na Oksywiu, a ceremonia pogrzebowa odbyła się na Cmentarzu Marynarki Wojennej. Dziś bandery wojenne na okrętach Marynarki Wojennej zostały na znak żałoby opuszczone „do pół”. W ostatniej drodze zmarłego 25 maja w wieku 75 lat admirała floty Ryszarda Łukasika towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, marynarze, żołnierze, gdynianie oraz wojskowa asysta honorowa w składzie Orkiestry Reprezentacyjnej MW i Kompanii Reprezentacyjnej MW.

   Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia urny z prochami zmarłego w Kościele Garnizonowym MW na Oksywiu, w którym następnie odbyła się msza św. żałobna. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko w koncelebrze m.in. swych poprzedników ks. kmdr. rez. Bogdana Wrony i ks. kmdr. w st. sp. Mariana Próchniaka. Przed rozpoczęciem  liturgii zostało odczytane słowo skierowane do uczestników pogrzebowych uroczystości przez Biskupa Polowego Józefa Guzdka. Po mszy urna została wystawiona w kaplicy Cmentarza MW na Oksywiu. Tu zgromadzeni uczestnicy pogrzebu czuwali przy urnie, oddawali cześć i żegnali admirała. Po pół godziny z kaplicy ruszył kondukt pogrzebowy do jego grobu, gdzie odbyły się obrzędy pogrzebowe.

   Admirał floty Ryszard Łukasik dowodził Marynarką Wojenną RP w latach 1996 - 2003. Był także zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, pełnił obowiązki szefa BBN, był profesorem wizytującym w Akademii Marynarki Wojennej. Wielokrotnie honorowany najwyższymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi.

28 V - piątek

   Minął wiek od kiedy kapelan Marynarki Wojennej RP, bł. ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń odprawił na brzegu niewielkiej rybackiej wioski, jaką była wówczas Gdynia, mszę św. na rozpoczęcie budowy portu. W wigilię setnej rocznicy tego wydarzenia odbyła się msza rocznicowa oraz odsłonięto tablicę pamiątkową na cokole Krzyża Rybackiego im. inż. Tadeusza Wendy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Marynarki Wojennej w osobach wadm. Krzysztofa Jaworskiego - dowódcy Centrum Operacji Morskich, kadm. Piotra Niecia - reprezentującego Inspektora MW, kadm. Mirosława Jurkowlańca - dowódcy 3. Flotylli Okrętów, a zarazem dowódcy garnizonu Gdynia. Był również obecny prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także komendanci gdyńskich służb mundurowych, Policji, PSP i SG. Nie zabrakło także przedstawicieli Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Związku Piłsudczyków RP.

   Polowa msza, którą celebrował kapelan Władysław Miegoń, odprawiona została 29 maja 1921 roku. Tego dnia wbito pierwsze łopaty w morski piach pod budowę portu, który zaprojektował inż. Tadeusz Wenda. Pod jego czujnym okiem Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków powstały w dwa lata i zostały oddane już w kwietniu 1923 roku. Jednocześnie Wenda pracował nad projektem właściwego portu morskiego, dzięki któremu zamieszkana przez 49 rodzin rybackich wioska przeobrazi się po kilkunastu latach w nowoczesne 120-tysięczne miasto.

   Pragnąc przypomnieć wydarzenie sprzed 100 lat, Parafia Wojskowa w Gdyni we współpracy z Komendą Portu Wojennego oraz Duszpasterstwem Ludzi Morza - Centrum Stella Maris zorganizowały uroczystości rocznicowe, które rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej z udziałem wojskowej asysty honorowej. Liturgii przewodniczył oraz okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW w koncelebrze z ks. kmdr. ppor. Arturem Samselem, kapelanem 3. FO i o. Edwardem Praczem, krajowym duszpasterzem ludzi morza. Po mszy uczestnicy przeszli pod Krzyż Rybacki im. inż. Tadeusza Wendy stojący vis avis gmachu Biura Budowy Portu przy ul. Waszyngtona 38, w którym pracował i mieszkał od 1928 roku inżynier Wenda. Tu odsłonięto tablicę upamiętniającą historyczne wydarzenia. Tablica znalazła swoje miejsce na cokole krzyża, który jest repliką oryginalnego, drewnianego krzyża wzniesionego z inicjatywy samego budowniczego portu u nasady drewnianego molo Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. W miarę rozbudowy portu znalazł się on na terenie prowadzonych prac i w 1932 roku został przeniesiony na ówczesny brzeg morski. W pierwszych dniach okupacji Niemcy zniszczyli krzyż. Nowy wykonali po wojnie miejscowi rybacy i postawili na starym miejscu.

   Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy, przy dźwiękach werbla, pod krzyżem złożyli kwiaty marynarze z Komendy Portu Wojennego. Na zakończenie wybrzmiał odegrany przez trębacza sygnał Cisza.

2 V - niedziela

 W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w gdyńskim kościele garnizonowym MW miała miejsce Msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny oraz dobrodziejów oksywskiej, marynarskiej świątyni. Przewodniczył jej oraz okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan Dekanatu MW. Wraz z nim Msze św. koncelebrowali ks. kmdr ppor. Artur Samsel i ks. por. Tomasz Wojciechowski. Powyższa Eucharystia była zarazem inauguracją obchodów 95-lecia powołania do istnienia gdyńskiej parafii wojskowej erygowanej dnia 1 maja 1926 roku przez ówczesnego biskupa polowego Stanisława Galla. Podczas wspomnianej liturgii nastąpiło symboliczne odsłonięcie i poświęcenie czterech, nowych witraży, które w kwietniu zostały zamontowane w oknach garnizonowej świątyni. Ze względu na trwające, epidemiologiczne ograniczenia w kościelnych ławkach zasiedli w wąskim gronie wadm. Jarosław Ziemiański - inspektor MW, wadm. Krzysztof Jaworski - dowódca Centrum Operacji Morskich, kadm. Mirosław Jurkowlaniec - dowódca 3. Flotylli Okrętów i kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht - rektor/komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Władze miejskie reprezentowała delegacja radnych na czele z wiceprezydentem Gdyni, Bartoszem Bartoszewiczem. Obok wspomnianych osób do marynarskiej świątyni przybyli również zaproszeni darczyńcy nowych witraży. Asystę wojskową rocznicowej celebracji stanowił poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego w Gdyni. Uroczystości w kościele poprzedziła modlitwa i ceremonia złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą pierwszego proboszcza parafii, bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia umieszczona w Kwaterze Pamięci Cmentarza MW.

15 IV - czwartek

 W dniach 12 - 15.04 pracownicy firmy TESTOR z Krakowa przeprowadzili montaż witraży o powierzchni 44,5 m2 w ostatnich czterech oknach bocznej nawy naszego kościoła od strony ul. Żeglarzy. Przedstawiają one tajemnice chwalebne różańca od wniebowstąpienia Chrystusa Pana po ukoronowanie NMP na Królową Nieba i Ziemi.  Łączny koszt tej inwestycji obejmujący wykonanie i montaż witraży przez firmę TESTOR oraz wymianę profilowanych mocujących listew okiennych z szerszych na węższe przez firmę "BOB - Rollo", wykonawcę aluminiowych okien do naszego kościoła, zamknął się kwotą 125.000 zł.

21 III - niedziela

 W Gdyni miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci lotników morskich, którzy oddali swe życie służąc w lotnictwie MW RP. O godz. 10.15, delegacje dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Morskiego oraz 43 i 44 bazy lotnictwa morskiego złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym lotników morskich na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Kilka słów do uczestników uroczystości skierował dowódca Brygady lotnictwa MW kmdr pil. Jarosław Czerwonko. Okolicznościowej modlitwie przewodniczył ks. por. Tomasz Wojciechowski, kapelan BLMW. Następnie o godz. 11.00 w kościele garnizonowym w Gdyni, odprawiona została Msza święta w intencji wszystkich poległych na służbie lotników morskich, celebrowana przez dziekana MW ks. kmdr. Zbigniewa Rećko, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Liturgię poprzedziło ustawienie przez delegację BLMW znicza pamięci pod pamiątkową tablicą poświęconą lotnikom morskim.

11 III - czwartek

   Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 III, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania. Tegoroczne święto 3. FO odbyło się w ograniczonym zakresie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, a główne obchody zostały przeniesione na czerwiec br. W dzień jubileuszu, 11 III, o godz. 8.00, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa, następnie kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec wraz z byłymi dowódcami gdyńskiej Flotylli złożył kwiaty przy pomniku patrona jednostki, komandora Bolesława Romanowskiego. Poprzedziła to modlitwa w jego intencji, którą poprowadził dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko. Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy przed Salą Tradycji 3. FO w budynku dowództwa Flotylli, poświęconej pamięci wszystkich, którzy sercem, pracą i służbą pod biało-czerwoną banderą tworzyli historię flotylli, przyczyniając się do jej rozwoju. Dopełnieniem tego aktu było poświęcenie tablicy przez dziekana dekanatu MW. W dzień jubileuszu nie zapomniano również o byłych dowódcach największego związku taktycznego Marynarki Wojennej, którzy odeszli na wieczną wachtę. Dla uczczenia ich pamięci na cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu złożono wiązanki kwiatów na grobach komandora Mariana Sucharzewskiego, wiceadmirała Piotra Kołodziejczyka oraz komandora Bogusława Gruchały. Towarzyszyła temu modlitwa, którą poprowadził kapelan 3. FO, ks. kmdr ppor. Artur Samsel. Obchody 50-lecia zakończyła msza św. w intencji marynarzy, pracowników i ich rodzin odprawiona w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej, której przewodniczył oraz wygłosił okolicznościowe kazanie dziekan dekanatu, MW ks. kmdr Zbigniew Rećko w koncelebrze ks. kmdr w st. spocz. Mariana Próchniaka, ks. kmdr ppor. Artura Samsela i ks. por. Tomasza Wojciechowskiego. Celebrację eucharystyczną poprzedziło odsłonięcie w kościele tablicy upamiętniającej jubileusz 50-lecia sformowania 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

10 III - środa

   W godzinach południowych przed Klubem 3. FO odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem tablic pamiątkowych poświęconych działaniom polskich marynarzy. W dowód uznania dla bohaterskich czynów marynarzy podczas II wojny światowej przed Klubem 3. Flotylli Okrętów, dowódca gdyńskiej Flotylli, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec wraz z dyrektor Regionalnego Oddziału Agencji Mienia Wojskowego Danutą Sikorą oraz przewodniczącą Rady Miasta Gdynia Joanną Zielińską odsłonili tablice poświęcone polskim marynarzom walczącym w obronie ojczyzny w 1939 roku na Morzu Bałtyckim, Westerplatte, Kępie Oksywskiej, Helu, rzekach Polesia Wiśle i pod Kockiem oraz bohaterskim zmaganiom polskich marynarzy w II wojnie światowej na Oceanie Atlantyckim, Morzu Północnym, Morzu Norweskim, Morzu Barentsa i Morzu Białym. Poświęcenia tablic dokonał dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko. Uroczystość odbyła się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Tym samym, odsłonięcie dwóch ostatnich, z czterech tablic pamiątkowych znajdujących się przed Klubem 3. FO zakończyło cykl tworzenia miejsca poświęconego udziałowi Polskiej Marynarki Wojennej w zmaganiach II wojny światowej. Wcześniej, tj. 27 listopada 2020 roku, w 102. rocznicę utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych odsłonięta została tablica upamiętniająca działania Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym w latach 1940-1944, a 14 sierpnia 2020 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą polskich marynarzy biorących udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 - 1920.

10 III - środa

   W przeddzień jubileuszu 50-lecia 3. Flotylli Okrętów w Porcie Wojennym Gdynia odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-3 Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 wcielonych do służby w 3. Flotylli Okrętów. W uroczystości uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów, Matka Chrzestna, przedstawiciele stoczni Remontowa Shipbuilding oraz załoga holownika. Poświęcenia bandery dokonał dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko. Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej, na holowniku Leszko, o numerze burtowym H-3, została uroczyście podniesiona bandera.

   „Wręczam Panu porucznikowi banderę jednostek pomocniczych MW dla holownika H-3. Niech jednostka nosi ją z honorem, a załoga służy jej wiernie” – tymi słowami dowódca 3. Flotylli Okrętów – kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec zwrócił się do dowodzącego holownikiem por. mar. Michała Klekota. Tym samym jednostka została wcielona w skład sił Marynarki Wojennej. Od dzisiaj holownik Leszko pełni służbę w 3. Flotylli Okrętów w składzie Dywizjonu Okrętów Wsparcia, jako holownik grupowy obok bliźniaczych jednostek H-1 Gniewko i H-2 Mieszko. Holownik H-3 Leszko proj. B 860/3 jest piątym z serii sześciu nowych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP. Został zaprojektowany i wybudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku.

22 I - piątek

   158 lat temu miał miejsce największy niepodległościowy zryw narodu polskiego w XIX wieku, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego. W Gdyni rocznicowe obchody upamiętniające powstańczy zryw zostały zorganizowane przez tamtejszą Parafię Wojskową przy współpracy Komendy Portu Wojennego. Odbyły się one w piątek, 22 I, na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu. O godz. 12.00 w marynarskiej asyście miała tam miejsce kameralna uroczystość w ceremoniale wojskowym złożenia kwiatów oraz modlitwa przy grobie ks. Antoniego Muchowskiego, proboszcza oksywskiego w latach 1892 - 1915, który w czasie swej młodości był powstańcem styczniowym i syberyjskim zesłańcem. W obchodach rocznicowych uczestniczył, reprezentujący dowódcę Garnizonu Gdynia, szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów, komandor Artur Kołaczyński.

16 I - sobota

   W sobotni poranek na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano, odlatujących na teatr działań, żołnierzy III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU IRINI. Żołnierzy wyruszających na kolejną już zmianę PKW na Sycylii pożegnał dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Jarosław Czerwonko, dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego kmdr pil. Andrzej Szczotka oraz kadra kierownicza BLMW. Dowódca BLMW życzył udającym się na misję powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań. Dowodzący III zmianą PKW, kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros z dowództwa BLMW podziękował dowódcy BLMW za obdarzenie zaufaniem. Podległym żołnierzom PKW przypomniał, że choć formowali PKW z różnych rodzajów wojsk i jednostek, stanowią teraz jeden, zgrany zespół, przed którym przełożeni postawili konkretne zadania. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kmdr Zbigniew Rećko – dziekan dekanatu MW. Uroczystość pożegnania III zmiany PKW EU IRINI, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19 miała charakter odmienny od wcześniejszych. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonano wcześniej, a żołnierze PKW przed wylotem na teatr działań zostali poddani dwutygodniowej kwarantannie w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Tego samego dnia żołnierze III zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Sigonella na Sycylii.

Dzisiaj jest

sobota,
23 września 2023

(266. dzień roku)

Święta

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Rok A, I
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezb.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2300