Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

21 XII - poniedziałek

   Podniosła atmosfera, serdeczne życzenia i tradycyjne polskie dania towarzyszyły spotkaniu wigilijnemu ze studentami wojskowymi. W poniedziałek 21 grudnia, z podchorążymi przy świątecznym stole spotkali się dowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał dr Stanisław Zarychta, szef Szkolenia 3 FO komandor dr Kazimierz Pulkowski, przedstawiciele duchowieństwa na czele z dziekanem Dekanatu MW, ks. kmdr. Bogusławem Wroną oraz zaproszeni goście. Oczywiście nie zabrakło władz uczelni na czele z rektorem – komendantem AMW komandorem prof. dr. hab. Tomaszem Szubrychtem. W uroczystej kolacji wzięli udział również podchorążowie z Kataru i Kuwejtu, którzy w tym roku rozpoczęli naukę w polskiej uczelni. Wigilię rozpoczął Rektor – Komendant od powitania gości i złożenia życzeń. Następnie kapelani różnych wyznań odmówili bożonarodzeniowe modlitwy, składając również świąteczne życzenia. Głos zabrał także wiceadmirał Stanisław Zarychta, który swoje życzenia ujął w marynarski sposób, a mianowicie, tak jak załogom okrętów życzy się tyle samo wyjść i powrotów, tak podchorążym życzył, aby wszyscy szczęśliwie wrócili do uczelni. Uroczystość uświetnił występ Zespołu Wokalnego Akademii Marynarki Wojennej, który zaśpiewał kolędy wprowadzając wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój. Ten dzień to było spotkanie wielu pokoleń marynarskich – studenci mogli podzielić się opłatkiem nie tylko ze swoimi przełożonymi i wykładowcami, ale również z byłymi już oficerami.

28 XI - sobota

   W Gdyni, w dniu 28 listopada rozpoczęły się uroczystości z okazji 97. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP i Dnia Podchorążego. W kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni Mszę św. koncelebrowali wraz z dziekanem MW księża kapelani posługujący w Garnizonie Gdynia. Gośćmi byli księża dziekani wyznania prawosławnego i ewangelickiego. We Mszy św. uczestniczyła kadra i pracownicy Marynarki Wojennej na czele z inspektorem Marynarki Wojennej wiceadmirałem Marianem Ambroziakiem, dowódcą Centrum Operacji Morskich – dowódcą Komponentu Morskiego wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą oraz rektorem komendantem Akademii Marynarki Wojennej kmdr Tomaszem Szubrychtem i dowódcami jednostek wchodzących w skład MW RP. Kazanie wygłosił Dziekan Marynarki Wojennej RP ks. prałat kmdr Bogusław Wrona, które poprzedziły życzenia od biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka skierowane do ludzi w marynarskich mundurach.

28 VI - niedziela

   W niedzielę, 28 VI, obchodzono na wybrzeżu Święto Marynarki Wojennej. Centralne uroczystości zostały zorganizowane w Świnoujściu, ale świętowano również w Gdyni. Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od prawie dziewięćdziesięciu lat i zgodnie z tradycją jest zawsze finałem Święta Morza. Jak co roku rozpoczęło się ono o godz. 8.00 podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach MW. Następnie odprawione zostały uroczyste Msze św. w intencji Marynarki Wojennej: w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu oraz w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Świnoujściu, gdzie koncelebrze przewodził Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

   Później odbyły się różne uroczystości patriotyczne. W Gdyni: najpierw złożono kwiaty przy pomniku głównym na Cmentarzu MW na Oksywiu, a później w południe odbyły się uroczystości przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Po odegraniu hymnu oraz podniesieniu flagi państwowej na maszt został odczytany rozkaz okolicznościowy Dowódcy Garnizonu Gdynia i z pokładu niszczyciela ORP „Błyskawica” oddano salut świąteczny – czyli 21 strzałów armatnich. Uroczystość zakończyło odegranie „Hymnu do Bałtyku” w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska, oraz defilada kompanii reprezentacyjnej Komendy Portu Wojennego Gdynia.

   Przygotowano również różne atrakcje dla mieszkańców wybrzeża. W Gdyni był to koncert orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej przed niszczycielem ORP „Błyskawica” oraz udostępnione do zwiedzania okręty -  hydrograficzny ORP „Heweliusz” oraz trałowiec ORP „Wigry”.

26 VI - piątek

   Z okazji Święta Marynarki Wojennej i promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej, w piątek, 26 VI, o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej została odprawiona Msza Święta wraz z homilią wygłoszoną przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Henryka J. Muszyńskiego w intencji zmarłych i żyjących kadry oraz pracowników cywilnych wojska. Po Mszy, o godz. 11.00, w budynku nr 9 AMW miała miejsce uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy ku czci poległych kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którzy byli absolwentami oficerskich szkół Marynarki Wojennej. W tym samym czasie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” rozpoczęła się się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Dokonałą jej okona dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.


2 IV - czwartek

   W czwartek, 2 kwietnia, w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego odbyło się spotkanie wielkanocne kadry, pracowników wojska oraz zaproszonych gości. Dowódca COM-DKM wiceadmirał dr Stanisław Zarychta podsumował realizację zadań pierwszego kwartału bieżącego roku oraz życzył wszystkim zdrowych, pogodnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych. Ewangelicki ks. biskup Marcin Hintz oraz dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona, odmówili modlitwę i pobłogosławili pokarmy. W spotkaniu uczestniczyli również dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego, duchowni, jak również byli dowódcy COM i admirałowie.

24 I - sobota

   W dniach 22 - 24 stycznia odbył się V Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska Kolęda - Gdynia 2015". Była to jubileuszowa edycja Festiwalu, jednocześnie będąca inauguracją cyklu obchodów 70 - lecia utworzenia Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzieli w nim udział artyści amatorzy wywodzących się ze środowiska wojskowego z całej Polski - ponad 60 uczestników od Szczecina przez Gdynię po Rzeszów, w tym soliści i zespoły, reprezentujące kluby i jednostki wojskowe, parafie garnizonowe oraz szkoły i akademie wojskowe. Na miłośników muzyki czekały nie tylko zmagania konkursowe, niewątpliwą gratką był Koncert Inauguracyjny w wykonaniu Chóru Akademii MW i Zespołu Wokalnego Klubu MW jaki miał miejsce w dniu 22 stycznia w kościele garnizonowym MW na gdyńskim Oksywiu. Natomiast kulminacją  jak zwykle Koncert Galowy, podczas którego zabrzmiały kolędy w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i solistów oraz laureatów tegorocznego Festiwalu. Odbył się on w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Dzisiaj jest

piątek,
01 marca 2024

(61. dzień roku)

Święta

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Rok B, II
Dzień Powszedni

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1917