28 XI - piątek
28 listopada w kościele garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Gdyni – Oksywiu odbyła się uroczysta Msza św. w 96. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, Dnia Podchorążego i Święta Patronalnego 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego (OREL), który jest jedną z najstarszych jednostek brzegowych MW. Ośrodkowi temu patronuje adm.Arndt Dickman, bohater bitwy Oliwskiej poległy tejże dokładnie 480. lat temu. Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Marynarki Wojennej i odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez obecną na uroczystości orkiestrę MW. Obecny był również poczet sztandarowy Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Mszy świętej przewodniczył Dziekan MW ks. kmdr Bogusław Wrona, w koncelebrze modlili się księża wikariusze Gdyńskiej parafii wojskowej ks. kmdr ppor. Radosław Michnowski, ks. kmdr ppor. Adam Rogacki oraz ks. por. Piotr Listopad, który wygłosił słowo Boże. Obecni byli również i prowadzili po zakończeniu Eucharystii modlitwy ekumeniczne w intencji marynarzy księża Dziekani MW: ks. kmdr por. Marcin Pilch – kapelan wyznania protestanckiego oraz ks. kmdr Arkadiusz Zielepucha – kapelan wyznania prawosławnego.
Główny celebrans przywitał na początku potrójnej uroczystości znamienitych gości obecnych w świątyni: kontradmirał Marian Ambroziak, Inspektor MW, Dowódca 3 Flotylli Okrętów i Dowódca Garnizonu Gdynia, kontradmirał Mirosław Mordel, Zastępca Dowódcy Brygady Lotnictwa MW kmdr pil. Andrzej Szczotka, Zastępca Dowódcy 6. OREL, kmdr por. Zbigniew Romanowski oraz Zastępca Rektora- Komendanta Akademii Marynarki Wojennej kmdr Mariusz Mięsikowski. Licznie przybyli również marynarze, podoficerowie, podchorążowie-studenci Akademii MW, oficerowie oraz pracownicy cywilni wojska.
15 VIII - piątek
Zgodnie z tradycją, dla uczczenia rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia o godz. 8.00 na wszystkich okrętach w Porcie Wojennym Gdynia podniesiona została wielka gala banderowa. Tego dnia w marynarskiej świątyni zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe, kadra i marynarze oraz okoliczni mieszkańcy. Nie brakowało też gości z innych dzielnic i wypoczywających na urlopach wczasowiczów. Po mszy i wspólnej modlitwie udano się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na płytach upamiętniających twórców PMW. Główne uroczystości odbyły się przy Płycie Pomniku Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Rangę święta podkreślił salut armatni z ORP „Błyskawica” z 21 wystrzałów.
29 VI - niedziela
W dniu Święta Marynarki Wojennej we wszystkich jednostkach polskich sił morskich marynarze spotkali się na uroczystych zbiórkach, a na polskich okrętach w kraju i zagranicą podniesiona została wielka gala banderowa. W ten sposób, zgodnie z morską tradycją, marynarze podkreślili uroczysty charakter święta. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, o tej samej godzinie podniesiona została flaga MW. Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca, będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. Święto MW stanowi kulminacyjny punkt, organizowanego corocznie w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem. W asyście honorowej, w Kościele Garnizonowym na gdyńskim Oksywiu odprawiona została Msza św. w intencji Marynarki Wojennej, następnie delegacje Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek Marynarki Wojennej złożyły wiązanki kwiatów pod głównym pomnikiem Cmentarza MW. W samo południe, w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odbyła się uroczystość złożenia wieńców na Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Podczas uroczystości, z pokładu ORP „Błyskawica” oddany został salut świąteczny 21 salw armatnich. Kolejnym punktem uroczystości było nadanie odznaczeń: „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy AK” dla sztandaru Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz Krzyża „Pro Mari Nostro” przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej dla bandery ORP „Błyskawica” i sztandaru Oddziału Zabezpieczenia Marynarki Wojennej. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów Marynarki Wojennej. Na zakończenie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w rejonie Wejścia Południowego do portu w Gdyni, odbył się pokaz działania jednostek pływających i ich załóg. Uczestniczyły w nim następujące okręty: rakietowy ORP „Piorun”, rozpoznania radioelektronicznego ORP „Nawigator”, ratowniczy ORP „Lech”, trałowiec ORP „Śniardwy”, a także śmigłowiec ratowniczy „Anakonda” z Brygady Lotnictwa MW oraz grupa do działań specjalnych z JW Formoza. Marynarze, piloci i operatorzy zaprezentowali przełamanie blokady morskiej, przejęcie i abordaż jednostki oraz gaszenie pożaru na okręcie będącym na morzu. Ostatnim elementem był pokaz ratownictwa morskiego, w którym udział wzięły ORP „Śniardwy” i śmigłowiec ratowniczy „Anakonda”.
19 VI - czwartek
Od wielu lat procesja Bożego Ciała na Oksywiu odbywa się na odcinku między Kościołem Garnizonowym, a kościołem pw. św. Michała Archanioła. Parafie wspólnie organizują procesję Bożego Ciała, która przechodzi ulicami Arciszewskich, poprzez Ronda Bitwy pod Oliwą i wzdłuż ul. Śmidowicza do Kościoła Garnizonowego MW. W tym roku. ołtarzem jest okręt podwodny Kobben przy Akademii Marynarki Wojennej. Corocznie też trwa swoista rywalizacja w przygotowaniu ołtarzy. Największe zaciekawienie budzą te przy AMW. Uczelnia co roku wystawiała ciekawy ołtarz, który w poprzednich latach znajdował się przy wejściu głównym do AMW. Pomysłodawcą nietypowego ołtarza jest dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona, a szczegóły wystroju stojącego okrętu wykonał kapelan Akademii Marynarki Wojennej, ks. kmdr ppor. Radosław Michnowski. Na okręcie postawiono kod sygnałowy, a każda flaga oznacza literę alfabetu lub cyfrę. Powstał napis „Boże Ciało 2014”. Te wspólne, na przemian organizowane procesje trwają od 1995 roku.
16 III - niedziela
O godz. 11.00, w Kościele Garnizonowym przy ul. Śmidowicza odprawiona została Msza św. w intencji poległych lotników morskich. Przewodniczył jej oraz wygłosił okolicznościowe kazanie ks. kmdr Bogusław Wrona, dziekan dekanatu MW. Bezpośrednio po zakończeniu liturgii, około godz. 12.15, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni - Oksywiu, delegacje Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz 43. i 44. Bazy Lotnictwa Morskiego złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą poległym na służbie lotnikom morskim.
10 II - poniedziałek
Jak co roku, głównym organizatorem uroczystości rocznicowych była Liga Morska i Rzeczna. Asystę honorową zapewniły Kompania i Orkiestra Re-prezentacyjna Marynarki Wojennej. Obchody rozpoczęły się na puckim rynku od meldunku złożonego Inspektorowi Marynarki Wojennej, wiceadmirałowi Ryszardowi Demczukowi, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów, a także przywitał się z licznymi pocztami sztandarowymi. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i ode-graniu Mazurka Dąbrowskiego, burmistrz Pucka dokonał oficjalnego powitania zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, dr Andrzej Królikowski. W swoim przemówieniu podkreślił: 10 lutego w historii morskiej Polski to data magiczna. Dzień symbolicznego powrotu Polski nad Bałtyk. [...] Było to wydarzenie o randze historycznej, swoiste postawienie słupa granicznego na brzegu Bałtyku, wskazanie intencji mocnego wsparcia odradzającego się państwa o brzeg morski. Prezes Królikowski zwrócił uwagę, że dalsze działania takie jak budowa floty, budowa portów, Gdyni, miasta, któremu prawa miejskie nadano na cześć zaślubin puckich, właśnie 10 lutego, były konsekwencją wydarzeń z roku 1920. Na puckim rynku dokonano także ceremonii wręczenia Pierścieni Hallera. To najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej nadawane jest za wybitne dokonania w rozwoju gospodarki morskiej i rzecznej i za działalność wychowawczą młodego pokolenia naszej Ojczyzny w duchu patriotyzmu. Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się Dekanat Marynarki Wojennej. Pierścień Hallera odebrał dziekan MW, ks. kmdr Bogusław Wrona. Następnie, zgromadzeni na uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy św. w intencji ojczyzny i ludzi morza przewodniczył arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Po uroczystej Eucharystii wierni w asyście Kompanii Reprezentacyjnej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej MW przemaszerowali do puckiego portu. Tam, zasłużonym dla morza wręczono krzyże „Pro Mari Nostro” nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną. Krzyżem Pro Mari Nostro, a wcześniej także Pierścieniem Hallera został wyróżniony również gen. bryg. Andrzej Tuz, były dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera. Jednym z elementów uroczystości było wręczenie odznak pamiątkowych Marynarki Wojennej przez dowódcę 3. Flotylli Okrętów, kmdr. Mirosława Mordela. Oznaki otrzymali burmistrz Wyszkowa, Adam Mróz oraz Nadbużańskie Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Na zakończenie obchodów z pokładu śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej W-3 RM Anakonda złożono wieniec na wody Zatoki Puckiej. Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod słupkiem upamiętniającym zaślubiny Polski z morzem przez zgromadzone w porcie delegacje.
18 I - sobota
IV Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. Biskupa Polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska Kolęda - Gdynia 2014” skupił wykonawców reprezentujących jednostki i kluby wojskowe, parafie garnizonowe oraz szkoły i akademie wojskowe. Udział wzięło prawie 80 uczestników, a w tym 8 zespołów i 22 solistów. Koncert finałowy odbył się w naszej parafii. Nagrodę główną w kategorii soliści - wokaliści zdobyła Renata Boniecka z Klubu 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. W kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne laury uzyskał duet: Natalia Zalewska i Kinga Kowalkowska z Klubu Dowództwa Operacyjnego w Warszawie. Nagrodę dziekana dekanatu MW zdobył zespół Czasza z Klubu 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie. W koncercie uczestniczyli m.in. dowódca COM-DKM wiceadmirał Stanisław Zarychta, szef Wydziału Wychowawczego 3 FO kmdr por. Stefan Szymański oraz kierownik Klubu MW kmdr por. Klaudiusz Nowaczyk. Honory gospodarza pełnił dziekan dekanatu MW, ks. prałat kmdr Bogusław Wrona.