Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

28 XI - czwartek

   28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 95 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. Uroczystości związane z rocznicą odtworzenia Marynarki Wojennej rozpoczęły się zgodnie z ceremoniałem morskim o godz. 8.00. Na okrętach w bazach morskich w Gdyni i w Świnoujściu podniesiona została wielka gala banderowa. O godzinie 9.30 w kościele garnizonowym w Gdyni rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Do modlitwy dołączyli się m.in. Dziekan Marynarki Wojennej – ks. kmdr Bogusław Wrona, ks. kmdr rez. Marian Pruchniak, kapelani Dekanatu MW oraz duchowni Archidiecezji Gdańskiej. Na samym początku Biskup Polowy dokonał poświęcenia kolejnych witraży, które powstały dzięki staraniom Proboszcza Parafii Wojskowej w Gdyni. Podczas liturgii miała miejsce także modlitwa ekumeniczna prowadzona przez Księży Dziekanów MW – ordynariatu prawosławnego oraz ewangelickiego. Na zakończenie Biskup Polowy został odznaczony przez Związek Piłsudczyków, natomiast sam uhonorował medalem bł. Jerzego Popiełuszko, rektora Akademii Marynarki Wojennej – kontradmirała Czesława Dyrcza. W czasie modlitwy obecni byli dowódcy poszczególnych związków taktycznych, żołnierze różnych stopni, a także podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej. Po zakończonej uroczystości delegacje udały się na Cmentarz MW, aby złożyć kwiaty w miejscu Marynarskiej Pamięci. Główne, rocznicowe uroczystości miały miejsce w południe przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni, m.in. uroczysta zmiana warty oraz defilada. Po ich zakończeniu wręczono odznaczenia państwowe, resortowe i wyróżnia dla kadry i pracowników Marynarki Wojennej.

15 VIII - sierpnia

   Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. Tego dnia w Gdyni nie zabrakło uroczystości czy atrakcji, które przyciągają uwagę cywilów - wśród nich wodowania pamiątkowej monety Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski. Oficjalna część obchodów tego święta rozpoczęła się rano, Msza św. z modlitwą ekumeniczną w intencji marynarzy w kościele garnizonowym w Gdyni Oksywiu. Z kolei zakończyła się w południe, centralnymi uroczystościami przy Płycie Marynarza Polskiego, przy pomniku Żołnierzy AK i pomniku Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddano 21 strzałów, czyli narodowy salut armatni. Udział w uroczystości wzięli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Szef Szkolenia Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław Kania oraz posłanka Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

30 VI - niedziela

   W niedzielę, 30 czerwca, przypadło tegoroczne Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie finałem obchodów Dni Morza. W tym roku, Święto MW było także kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem.

   W uroczystościach Święta MW uczestniczyli m.in. sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, podsekretarz Stanu w MON ds. polityki obronnej Robert Kupiecki, parlamentarzyści ziemi pomorskiej, prawosławny Ordynariusz Wojskowy ks. bp Jerzy Pańkowski, ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola, dowódca MW Litwy kontradmirał Kęstutis Macijauskas, dowódca MW Łotwy komandor Rimants Strimaitis, dowódca królewskiej MW Norwegii wiceadmirał Bernt Grimstvedt, dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. dyw. Marek Tomaszycki, byli dowódcy MW, komendant MOSG kontradmirał Piotr Stocki, przedstawiciele miasta Gdynia, Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i służb mundurowych. Podczas uroczystości obecni byli konsulowie honorowi akredytowani w Gdańsku, attache oraz delegacja rosyjskiego okrętu.

   Z okazji święta, w niedzielę, 30 czerwca, o godz. 8.00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Następnie, o godz. 9.30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) miała miejsce Msza św. w intencji MW. Marynarze uczcili pamięć o swoich poprzednikach składając o godz. 10.45 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej. O godz. 11.00, ulicą Świętojańską, od Urzędu Miasta do skweru Kościuszki, przemaszerowały orkiestry uczestniczące w Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Następnie uczestniczyły one w głównych uroczystościach Święta Marynarki Wojennej przy Płycie Marynarza Polskiego, które rozpoczęły się o godz.12.00. Przy Płycie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i orkiestr wojskowych. Podczas tych uroczystości z pokładu  ORP „Błyskawica” oddany został salut 19 salw armatnich. Na zakończenie uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego miała miejsce defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW oraz orkiestr wojskowych.

   O godz. 14.45, na Zatoce Gdańskiej, rozpoczęła się najatrakcyjniejsza część obchodów Święta Morza i Marynarki Wojennej – Parada Morska i Lotnicza, w której wzięło udział kilkanaście polskich i zagranicznych (z Litwy, Łotwy i Rosji) okrętów oraz lotnictwo morskie. Nad idącymi w szyku okrętami przeleciały samoloty i śmigłowce MW. W paradzie uczestniczyły jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów będące na wyposażeniu Marynarki Wojennej. Można było zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, okręt transportowo-minowy, okręt rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. Po paradzie okrętów i lotnictwa morskiego nastąpiła parada jachtów i żaglowców.

3 V - piątek

   W czwartek i piątek, 2 i 3 maja, marynarze wzięli udział w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. W środę, 2 maja, o godz. 12.00, przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki) uroczyście została podniesiona Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Po uroczystości można było zobaczyć musztrę paradną w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia.
W Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja, o godz. 8.00, na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa. Następnie, o godz. 9.30, w Kościele MW w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) ks. dziekan MW kmdr Bogusław Wrona odprawił Msze św. w intencji Ojczyzny w honorowej asyście pocztu sztandarowego Akademii MW i przy udziale Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. Marynarka Wojenna wystawi także asystę honorową - kompanię honorową z pocztem sztandarowym z KPW Gdynia, podczas Mszy św. w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Gdyni oraz podczas przemarszu i uroczystości przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja (Gdynia, ul. Słowackiego). W tym czasie z okrętu-muzeum ORP Błyskawica oddany został narodowy salut armatni, złożony z 21 wystrzałów, z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja.

 

Dzisiaj jest

niedziela,
03 listopada 2024

(308. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXXI Tydzień zwykły
Rok B, II
Trzydziesta Pierwsza Niedziela zwykła

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2755