Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

13 / 14 XII - czwartek / piątek

   Zrealizowany został plan uroczystości uczczenia pamięci rozstrzelanych trzech komandorów MW RP - „Gdynia Pamięta - Chwała Komandorom”. Trzech oficerów Marynarki Wojennej - kmdr Stanisław Mieszkowski (Dowódca Floty), kmdr Jerzy Staniewicz (Szef Wydziału MW Sztabu Generalnego WP) i kmdr por. Zbigniew Przybyszewski (Szef Artylerii MW) - zostało zabitych strzałami w głowę w grudniu 1952 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Na śmierć skazano ich w procesie, w którym - za rzekome szpiegostwo i dywersję - sądzonych było w sumie siedmiu komandorów. Wszyscy oficerowie jeszcze przez II wojną światową służyli w polskiej marynarce i w kampanii wrześniowej brali udział w obronie Helu.

   Rocznicowe kalendarium  przewidywało: udział uczestników w rocznicowych uroczystościach organizowanych w Kościele o. Redemptorystów „Stella Maris”, następnie przemarsz pod Pomnik Terroru Komunistycznego na ul. Pułaskiego. W kolejny dzień: Msza św. w kościele garnizonowym z udziałem pocztów sztandarowych, Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Kazanie wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, rektor UKSW. Następnie przemarsz  do kościoła pw. św. Michała Archanioła i odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz wystąpienia okolicznościowe: Dowódcy MW i Prezydenta Gdyni. Po spotkaniach modlitewnych, uczestnicy / admiralicja, kadra, władze miasta, rodziny pomordowanych, młodzież szkolna, podchorążowie i studenci/ udali się do AMW na sesję  popularno-naukową z towarzyszącymi jej wystawami. Wieczorem odbył się koncert pamięci pomordowanych Komandorów w kinoteatrze „Grom” z licznym udziałem młodzieży ze szkół gdyńskich.

   Piątkowe wydarzenia, to pierwsza okazja, aby w tak uroczysty sposób oddać hołd tym, którzy zostali niesłusznie posądzeni, torturowania, skazani i później zamordowani. Instytut Pamięci Narodowej podkreśla, że jedynym powodem, dla którego tych oficerów skazano na najwyższy wymiar kary był fakt, że zostali uformowani w niepodległej Rzeczpospolitej i wyznawali zasady obce ideologii sowieckiego komunizmu. Mimo że po II wojnie światowej poświęcili się pracy na rzecz odbudowy polskiej Marynarki Wojennej, zostali aresztowani, poddani brutalnemu śledztwu, podczas którego wymuszono na nich fałszywe zeznania, a następnie skazani na karę śmierci przez komunistyczny wymiar sprawiedliwości. 

28 XI - środa

   W środę, 28 listopada, o godz. 10.00, w Kościele Garnizonowym MW miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji kadry i pracowników cywilnych Marynarki Wojennej RP i podchorążych AMW z okazji 94 rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej i Dnia Podchorążego. Przewodniczył jej i wygłosił okazjonalne kazanie Ksiądz Biskup Józef Guzdek, Biskup Polowy WP. Po Mszy św. Biskup Polowy WP wraz z delegacjami Marynarki Wojennej i Akademii Marynarki Wojennej udali się na cmentarz MW, aby oddać hołd Twórcom Polskiej Marynarki Wojennej. Ordynariusz Polowy uczestniczył również w innych rocznicowych przedsięwzięciach, a w tym dokonał poświęcenia nowo otwartego Muzeum Marynarki Wojennej. 

8 X - poniedziałek

   W październiku, w pierwszej dekadzie miesiąca rozpoczęto prace przed kościołem marynarskim polegające m.in. na: utwardzeniu placu kostką i płytami granitowymi, wykonaniu odwodnienia, montażu ozdobnych latarń oświetlających, naprawie i uzupełnieniu ogrodzenia placu kościelnego oraz zamonitowania nowej bramy. 

15 VIII - środa

   W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona była kolejna rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego w naszej parafii. W marynarskiej  świątyni zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, władze samorządowe, kadra i marynarze oraz okoliczni mieszkańcy. Nie brakowało też gości z innych dzielnic i wypoczywających na urlopach wczasowiczów. Po mszy i wspólnej modlitwie udano się na cmentarz, gdzie złożono kwiaty na płytach upamiętniających twórców PMW. Podobna ceremonia,  w godzinach popołudniowych odbyła się w centrum Gdyni  przy „Płycie Marynarza Polskiego”.

7 VII - sobota

   W Rewie, miała miejsce uroczystość odsłonięcia kolejnych tablic w Alei Zasłużonych Ludzi Morza. W uroczystości wziął udział Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna MW. Ceremonia odsłonięcia tablic rozpoczęła się o godz. 18.00 na cyplu rewskim. Podczas tegorocznej uroczystości Aleja została nazwana imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie odsłonięte zostały pamiątkowe tablice i gwiazdy Zasłużonych Ludzi Morza. Wśród nich znalazły się między innymi:gwiazda kontradmirała Xawerego Czernickiego, gwiazda komandora Józefa Poznańskiego, tablica upamiętniająca złożenie ziemi pobranej z Samborca z miejsca urodzenia błogosławionego ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia, tablica upamiętniająca ostatnie marynarskie boje na Polesiu, gdzie złożona zostanie ziemia z pól bitewnych Marynarzy Floty Pińskiej.

24 VI - niedziela

   O godz. 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości Święta MW przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki) z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisława Kozieja oraz szefa Sztabu Generalnego WP generała Mieczysława Cieniucha. W uroczystości uczestniczyły delegacje jednostek Marynarki Wojennej z dowódcą MW admirałem floty Tomaszem Mathea na czele, a także parlamentarzyści, duchowieństwo, delegacje rodzajów Sił Zbrojnych, władze miasta, kombatanci, rezerwiści, weteranie oraz publiczność. Przy Płycie Marynarza Polskiego oraz przy pomnikach Żołnierzy AK i Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie odbyła się uroczysta zmiana warty, po której nastąpiły wystrzały armatnie z historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Zgromadzonych powitał dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Następnie Prezydent RP Bronisław Komorowski wygłosił przemówienie. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, a następnie odegranie „Hymnu do Bałtyku” przez siedem orkiestr wojskowych oraz defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Wcześniej o godz. 9.30 w kościele MW w Gdyni - Oksywiu odprawiona została Msza św. w intencji polskiej floty. Przewodniczył jej dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona. Po zakończeniu liturgii na cmentarzu MW na płytach upamiętniających twórców MW złożono wiązanki kwiatów w hołdzie wszystkim pokoleniom marynarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. 

24 V - czwartek

   Na plebani probostwa garnizonowego odbyło się spotkanie grupy inicjatywnej  do spraw uczczenia pamięci rozstrzelanych komandorów MW RP. W spotkaniu uczestniczyli: prezes „Rodziny Katyńskiej” w Gdyni - Barbara Pytko, przedstawiciel IPN z Biura Edukacji Publicznej - Piotr Szubarczyk, prezes Gdynian Wypędzonych - Benedykt Wietrzykowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - Józef Wójcik, przedstawiciel Stowarzyszenia „Formoza” - Jarosław Styn oraz przedstawiciele naszej parafii w osobach: ks. kmdr Bogusława Wrony, pani Joli Łańczak, prof. dr hab. Leszka Piasecznego i kmdr dr inż.. Romana Rychtera. Podjęto decyzję, by w 60. rocznicę mordu, w grudniu br., odbyły się stosowne uroczystości z udziałem naszej parafii, Akademii Marynarki Wojennej, terytorialnej parafii  p.w. Św. Michała Archanioła i innych.

3 V - czwartek

   W środę, 2 maja, w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, o godz. 12.00, przy Płycie Marynarza Polskiego w Gdyni (skwer Kościuszki) uroczyście została podniesiona Flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Ceremonia odbyła się w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Tego samego dnia, w godz. 10.00 -16.00, można było odwiedzić Port Wojenny w Gdyni i zobaczyć stacjonujące tam okręty, w tym: fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski”, okręt rakietowy ORP „Piorun” i ratowniczy ORP „Piast” oraz dwa okręty podwodne - ORP „Orzeł” i ORP „Sokół”.

   W dniu Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja, o godz. 8.00, wszystkie okręty Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową. Następnie, o godz. 9.30, w Kościele MW w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza) miała miejsce Msza św. w intencji Ojczyzny w honorowej asyście pocztu sztandarowego Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP.  Przewodniczył jej ks. kmdr Bogusław Wrona. W trakcie centralnych uroczystości w godz. 12.15 - 13.00 przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja (Gdynia, ul. Słowackiego) historyczny niszczyciel ORP Błyskawica, cumujący przy skwerze Kościuszki, oddał salwę honorową 21 strzałów armatnich.

21 I - sobota

   Klub Marynarki Wojennej w dniach 20-21 stycznia przeprowadził Konkurs Kolęd i Pastorałek im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska kolęda Gdynia - 2012”. Była to już trzecia edycja tej imprezy. W Konkursie wzięli udział artyści amatorzy z morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz zaproszeni laureaci festiwali artystycznych Wojska Polskiego. O festiwalowe laury walczyły 4 zespoły i 10 solistów. Honorowy patronat objął Dowódca Marynarki Wojennej oraz Dziekan Marynarki Wojennej. Konkurs Kolęd i Pastorałek tradycyjnie zakończył koncert galowy, który zabrzmiał w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni- Oksywiu w sobotę, 21 I.

*Nadmorskie kolędowanie

Dzisiaj jest

wtorek,
16 kwietnia 2024

(107. dzień roku)

Święta

Wtorek, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2145