Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

28 XI - niedziela

   28 listopada 1918 roku, w 17 dni po odzyskaniu niepodległości, marszałek Józef Piłsudski wydał dekret mówiący „rozkazuje utworzyć polska marynarkę wojenną”. Od tego dnia rozpoczęło się to, co trwa do dziś – Marynarka Wojenna jest dumna ze swojej historii i z dnia dzisiejszego - co podkreślił w swojej homilii metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź w wygłoszonej w kościele marynarki wojennej w Gdyni Oksywiu. Ks. Arcybiskup podkreślił znaczenie przemian ostatniego 20-lecia czyli czasu od powstania duszpasterstwa wojskowego do dzisiaj. Jest wiele wartości nieusuwalnych, jest na czym budować, nie możemy tego zmarnować, Marynarka Wojenna to elita elit i to wielkie zobowiązanie dla Ojczyzny i wojska polskiego, także przez pryzmat tragedii pod Smoleńskiem i ofiar wszystkich w tym Dowódcy Marynarki Wojennej RP admirała floty Andrzeja Karwety i biskupa polowego Tadeusza Płoskiego.

   Po Mszy św. Metropolita Gdański poświęcił obelisk ku pamięci Admirała floty Andrzeja Karwety na cmentarzu MW. W uroczystości wzięli udział: admirał floty Tomasz Mathea, pani Maria Karweta, Dyrektor Generalny MON Jacek Olbrycht, Wojewoda pomorski, komendant wojewódzki policji, prezydent Gdyni, admiralicja, marynarze oraz wielu samorządowców i ludzi będącymi przyjaciółmi MW. Następnie, o godz. 12.00 w honorowej asyście Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej marynarze złożyli kwiaty i wystawili posterunek honorowy przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni. Pół godziny później miało miejscodsłonięcie i poświęcenie płyty śp. admirała floty Andrzeja Karwety na fronton Dowództwa Marynarki Wojennej, Gdynia ul. Waszyngtona 44. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała pani Maria Karweta, a jej poświęcenia ks. Bogusław Wrona, dziekan Dekanatu MW.

15 VIII - niedziela

   Świąteczny dzień we wszystkich marynarskich garnizonach rozpoczęto podniesieniem na okrętach wielkiej gali branderowej  oraz mszami świętymi w intencji Marynarki Wojennej i marynarzy. Szczególnie uroczysty charakter to święto miało w Gdyni, gdzie mieści się siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej. W Gdyni, w marynarskiej świątyni na Oksywiu, Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu MW, ks. kmdr Bogusław Wrona. Modlono się m.in. za twórców polskiej Marynarki Wojennej, marynarzy uczestników Bitwy Warszawskiej i poległych w II wojnie światowej, a także tych, co zginęli z rąk oprawców stalinowskich oraz podczas wykonywania zadań, w tym ofiary katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Po Mszy jej uczestnicy udali się na pobliski Cmentarz Marynarki Wojennej, gdzie w hołdzie twórcom polskiej marynarki złożono wiązanki kwiatów. Główne uroczystości w Gdyni odbyły się na skwerze Kościuszki, przy płycie Pomnika Marynarza Polskiego, z udziałem przedstawicieli władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, środowisk kombatanckich, byłych i obecnych żołnierzy oraz mieszkańców Gdyni. Obecni byli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Wojciechem Szczurkiem oraz dowództwa MW z szefem Szkolenia MW kontradmirałem Ryszardem Demczukiem. Delegacje Marynarki Wojennej, władz miasta, środowisk kombatanckich, byłych żołnierzy zawodowych oraz instytucji złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie poległym na wszystkich frontach świata, a także morzach i oceanach żołnierzom i marynarzom. Po raz pierwszy, w tym dniu, z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” oddany został salut armatni 21 wystrzałów. Ceremonię uświetniły liczne poczty sztandarowe oraz kompania honorowa wystawiona przez 3 Flotyllę Okrętów oraz Orkiestra Reprezentacyjna MW.

26 VI / 27 VI - sobota / niedziela

   W sobotę i niedzielę (26 i 27 czerwca) miały miejsce gdyńskie obchody Święta Marynarki Wojennej. Święto polskich sił morskich jest jednocześnie finałem obchodów Dni Morza.

   W sobotnich, świątecznych wydarzeniach uczestniczył Minister Obrony Narodowej, Bogdan Klich. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki w Gdyni w honorowej asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Minister Bogdan Klich dokonał przeglądu pododdziałów, po którym miała miejsce uroczysta zmiana wart i ceremonia złożenia kwiatów. Uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego zakończyły się defiladą Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW. Następnie, o godz. 10.00, Minister Obrony Narodowej wziął udział w uroczystej promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Zgodnie z marynarską tradycją ceremonia promocji oficerskiej odbyła się na pokładzie historycznego okrętu ORP „Błyskawica” zacumowanego przy skwerze Kościuszki w Gdyni. Absolwentów Akademii MW promował dowódca Marynarki Wojennej, admirał floty Tomasz Mathea.

   Drugi dzień obchodów Święta Marynarki Wojennej rozpoczęła o godz. 11.00 Msza św. sprawowana w intencji współtworzących morskie, zbrojne ramię Rzeczpospolitej. Przewodniczył jej dziekan dekanatu MW, ks. kmdr. Bogusław Wrona. Następnie po zakończeniu Eucharystii miała miejsce uroczystość nadania parkowi sąsiadującemu z kinoteatrem „Grom” imienia śp. admirała floty Andrzeja Karwety. Kolejnym punktem świątecznych obchodów złożenie kwiatów w Miejscu Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej (Gdynia-Oksywie) oraz grobie śp. Dowódcy Marynarki Wojennej admirała floty Andrzeja Karwety (Banino).

10 V - poniedziałek

   Lekarze Marynarki Wojennej zamordowani w 1940 r. w Katyniu oraz Dowódca Marynarki Wojennej i lekarz Prezydenta RP, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 r. mają żywy pomnik w Gdyni-Oksywiu. Uroczysta ceremonia symbolicznego posadzenia „Dębów Pamięci” odbyła się w poniedziałek, 10 maja przy ulicy Grudzińskiego 4.

   Uhonorowani zostali zamordowani w Katyniu w 1940 r. lekarze pierwszego Morskiego Szpitala MW kontradmirał dr med. Leon Moszczeński i komandor porucznik dr med. Zygmunt Szymkiewicz oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem (10 kwietnia br.) dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Andrzej Karweta i lekarz Prezydenta RP generał brygady dr hab. med. Wojciech Lubiński. Ceremonię przy ul. Grudzińskiego 4 poprzedziła uroczysta Msza św. w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (godz. 11.00) z udziałem arcybiskupa metropolity gdańskiego generała dywizji Sławoja Leszka Głodzia. Ceremonii symbolicznego posadzenia „Dębów pamięci” (ul. Grudzińskiego 4) rozpoczęła się o godz. 12.30. Uroczystość odbyła się w asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ceremonia objęła m.in. apel poległych, salwę honorową, poświęcenie tablicy pamiątkowej, posypanie dębów ziemią z Katynia, okolicznościowy wiersz i wystąpienia przedstawiające sylwetki uhonorowanych. „Dęby Pamięci” to inicjatywa Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej (koła lekarzy i farmaceutów), Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej, Zakładu Medycyny Morskiej Wojskowego Instytutu Medycznego, 7 Szpitala Marynarki Wojennej oraz Gdyńskiej Rodziny Katyńskiej.

26 IV - poniedziałek

   Śp. admirał floty Andrzej Karweta zginął tragicznie 10 kwietnia w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. W poniedziałek, 26 kwietnia przy historycznym niszczycielu ORP „Błyskawica” w Gdyni odbyła się uroczysta ceremonia pożegnania Dowódcy Marynarki Wojennej. W ostatniej drodze Admirałowi towarzyszyli rodzina, bliscy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, duchowieństwo, delegacje zagraniczne, mieszkańcy Trójmiasta, goście z całej Polski oraz cała Marynarka Wojenna.

   Trumna z ciałem śp. admirała Karwety przyleciała do Polski w piątek, 23 kwietnia. Późnym wieczorem tego samego dnia na pokładzie samolotu An-28 trafiła do Gdyni. W weekend wystawiona była w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. W poniedziałek, 26 kwietnia, przed uroczystością przy ORP „Błyskawica”, śp. admirał floty Andrzej Karweta wrócił do Dowództwa MW po raz ostatni. Przez godzinę trumna wystawiona była w DMW. Bezpośredni podwładni, najbliżsi współpracownicy mogli pożegnać się ze swoim Dowódcą i oddać mu hołd. O godz. 11.00 sformowano kondukt żałobny, który symbolicznie okrążył budynek DMW, zatrzymując się na chwilę przed jego wejściem. Kondukt ruszył skwerem Kościuszki i udał się pod ORP „Błyskawica”. Na trasie zgromadzili się wszyscy ci, którzy chcieli towarzyszyć Admirałowi w jego ostatniej drodze. Trumna spoczęła na honorowym miejscu przed historycznym niszczycielem. Warty honorowe wystawili byli dowódcy MW, admirałowie rezerwy i w stanie spoczynku, admirałowie, oficerowie, podoficerowie i marynarze. Na pokładzie „Błyskawicy”, tuż obok ołtarza stanęły wszystkie poczty sztandarowe jednostek Marynarki Wojennej. Wzdłuż jej lewej burty stanęły poczty sztandarowe instytucji i organizacji, które chciały pożegnać tragicznie zmarłego Dowódcę Marynarki Wojennej. Wśród zgromadzonych gości byli m.in. minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, pełniący obowiązki szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Stachowiak oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Asystę honorową wystawiły Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Dodatkowo w uroczystości asystowało 6 polskich okrętów (OORP „Flaming”, „Metalowiec”, „Orkan”, „Kaszub”, „Hydrograf” i „Piast”) oraz francuska jednostka obrony przeciwminowej FS „Sagittaire”.

   O godz. 12.00 odegrano hymn Polski. Kiedy przebrzmiały ostanie takty głos zabrał kmdr Waldemar Walka, który odczytał decyzje Marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki Prezydenta RP, który pośmiertnie awansował tragicznie zmarłego admirała Andrzeja Karwetę do stopnia admirała floty i odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Mszę rozpoczął metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Kazanie wygłosił dziekan rzymskokatolicki Marynarki Wojennej ks. kmdr Bogusław Wrona. Po zakończeniu nabożeństwa rozpoczęły się wystąpienia gości. Z zadumy wyrwał wszystkich pierwszy salut armatni. Łącznie salwa liczyła 17 wystrzałów. W ten sposób Marynarka Wojenna zgodnie z Regulaminem Służby Okrętowej żegna swojego Dowódcę. Kiedy Orkiestra Reprezentacyjna MW odgrywała „Hymn do Bałtyku” hołd oddało lotnictwo morskie. Nad głowami zgromadzonych przelot pożegnalny wykonały 4 śmigłowce (2 Mi-14 PŁ, Kaman SH-2G i W-3RM „Anakonda”). Gdy trumna z ciałem śp. admirała floty Andrzeja Karwety spoczęła w karawanie rozległy się syreny okrętowe jednostek asystujących w uroczystości. Nie były to jednak jedyne syreny, gdyż ten żałobny sygnał rozległ się na pokładzie wszystkich okrętów polskiej floty od Gdyni po Świnoujście. Kondukt żałobny powoli ruszył w kierunku Banina .

   Śp. admirała floty Andrzeja Karwetę pożegnały setki wieńców, kwiatów i zniczy. W prywatnej uroczystości w Baninie śp. admirała floty Andrzeja Karwetę pożegnała cała rodzina, najbliżsi, goście i Marynarka Wojenna.

 

15 IV - czwartek

   „Nie ma go tu, nie ma go na okręcie, nie ma go w domu rodzinnym, nie ma go tu…” takimi słowami modlitwę rozpoczął dziekan Marynarki Wojennej ks. kmdr Bogusław Wrona. W czwartek, 15 kwietnia marynarze spotkali się przed Dowództwem Marynarki Wojennej na modlitwie ekumenicznej. Kadra DMW, Centrum Operacji Morskich i przedstawiciele jednostek wojskowych uczcili pamięć tragicznie zmarłego wiceadmirała Andrzeja Karwety.

10 IV - sobota

   W kościele Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się msza święta żałobna w intencji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Nabożeństwo odprawił kapelan Brygady Lotnictw MW ks. Por. Sławomir Gadowski. Homilię wygłosił ks. kmdr ppor. Wojciech Szerszeń proboszcz parafii wojskowej w Wejherowie. Słowo wstępne wygłosił ks. prałat Edmund Skalski proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny w Gdyni.

23 I - sobota

   W dniach 22-23 stycznia 2010 r. odbył się pierwszy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Nadmorska kolęda 2010”. W Konkursie wzięli udział artyści amatorzy z morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz zaproszeni laureaci festiwali artystycznych Wojska Polskiego. W konkursie wzięło udział ponad 50 artystów amatorów związanych ze środowiskiem wojskowym od Gdyni po Kraków. Uczestnicy prezentowali się w części konkursowej w kino-teatrze „Grom”, a koncert laureatów odbył się w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni. Tegoroczny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Nadmorska kolęda” jest przygotowaniem  do I Festiwalu Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego - Gdynia 2011”. Konkurs organizowany był przy współpracy Dowództwa Marynarki Wojennej, Dziekanatu MW i Klubu MW „Riwiera”.

Dzisiaj jest

sobota,
23 września 2023

(266. dzień roku)

Święta

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Rok A, I
Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezb.

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1669