Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

25 XII - poniedziałek

   Od 16. lat marynarze służby zasadniczej wykonują w okresie przedświątecznym Szopki Bożonarodzeniowe. Tę tradycje zapoczątkowali żołnierze Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego z Oksywia. Regulamin konkursu ustalono dawno, a jest on prosty i jednoznaczny: dowolność wykorzystanego materiału i koncepcji, nieokreślona wielkość stajenki betlejemskiej oraz nieograniczona liczba chętnych artystów amatorów w marynarskich mundurach. Tegoroczne szopki mają oświetlenie, sztuczny śnieg, figurki z masy solnej, a nawet jedna z nich została wypieczona z piernika i przyozdobiona lukrem. Autorzy najpiękniejszych szopek są nagradzani przez Dowódcę Marynarki Wojennej i Dziekana Marynarki Wojennej, albowiem pod Ich patronatem organizowany jest konkurs. Jak co roku szopki bożonarodzeniowe, wykonane przez marynarzy, zostaną wystawione na aukcję. W tym roku twórcy szopek postanowili, aby pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczyć na leczenie swojego kolegi, który uległ wypadkowi samochodowemu i jest w trakcie rehabilitacji. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu w czwartek, 21 XII. W noc wigilijną, zaraz po pasterce, w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu odbyła się aukcja szopek. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. Szopki sprzedano za łączną sumę 3.360 złotych. Najwyższą cenę uzyskała szopka wykonana przez marynarzy z 3 Flotylli Okrętów. Została wykupiona za kwotę 1.500 złotych przez Dowództwo Marynarki Wojennej (pieniądze na ten cel zebrali pracownicy Dowództwa MW podczas spotkań opłatkowych). Ponadto właścicielami szopek zostali: Małżonka Rektora Akademii Marynarki Wojennej, Komandor z dowództwa MW, Okręt ORP Kościuszko, Ks. Prałat Próchniak i Kapelan jednej z Jednostek MW.

23 XII - sobota

   Ponad sto osób najuboższych w tym dzieci z najbardziej potrzebujących rodzin z Gdyni Oksywia spotkało się podczas wieczerzy wigilijnej organizowanej przez Dekanat Marynarki Wojennej. Dla zaproszonych gości kapelani przygotowali tradycyjne, świąteczne potrawy, był wspólne śpiewanie kolęd oraz łamanie opłatkiem. Kolacja wigilijna miała miejsce wieczorem, 23 XII, w budynku „Caritasu” przy parafii Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu (ul. Śmidowicza 47). Środki finansowe na ten cel pochodzą ze sprzedaży szopek bożonarodzeniowych wykonanych w ubiegłym roku przez marynarzy. Organizację wieczerzy wigilijnej wspiera także fundusz z akcji charytatywnych Caritasu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, którego przedstawicielem w Gdyni jest Garnizonowy Zespół Caritas.

28 XI - wtorek

 W 88. Rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej oraz Święto Podchorążych, na OM „Błyskawica” nastąpiło uroczyste "wodowanie" książki Dariusza Nawrota i Romana Rychtera pt. Ksiądz Władysław Miegoń. Serca nasze były wypełnione zapałem. Wydarzenie to zawierało w sobie też hołd z okazji rozpoczynającego się Roku Obchodów 85. lat wojskowego szkolnictwa morskiego /1922 - 2007/. Program uroczystości wypełniała uroczysta Mszę Św. celebrowaną w powyższych intencjach przez ks. biskupa gen. dywizji Tadeusza Płoskiego; złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego; „wodowanie” wspomnianej książki i uroczysty koncert galowy. Laudację wygłosił Rektor AMW kontradmirał prof. Z. Kitowski, podkreślając, że słowo wstępne w wydawnictwie zamieścili: Minister Obrony Narodowej Radosław Sikorski oraz Biskup Polowy WP gen. Bryg. dr Tadeusz Płoski. Wśród licznie przybyłych gości, egzemplarze książki z dedykacją autorów otrzymali m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Dowódca Marynarki Wojennej adm. floty Ryszard Łukasik, posłowie i senatorowie województwa Pomorskiego. Ze względu na dokonane tłumaczenia, publikacja trafiła do naszych sił pełniących służbę poza granicami kraju i wojsk sojuszniczych. Tego samego dnia podczas wieczornego, rocznicowego koncertu w klubie garnizonowym w Gdyni Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski odznaczył medalem „Milito pro Christo” admirała floty Romana Krzyżelewskiego, Dowódcę Marynarki Wojennej, oraz kontradmirała Zygmunta Kitowskiego, Komendanta-Rektora Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. 

28 XI - wtorek

  Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski  w obecności licznie zgromadzonych gości i młodzieży dokonał poświecenia i udzielił pasterskiego błogosławieństwa uczelnianej kaplicy wyremontowanej i odnowionej staraniem kapelana AMW, ks. kmdr ppor. Radosława Michnowskiego. 

29 IV - sobota

   Wikariusz naszej parafii, a zarazem kapelan 3. Flotylli Okrętów im. Bolesława Romanowskiego, ks. por. Tomasz Koczy towarzyszył 234. osobowej załodze Fregaty Rakietowej ORP „Gen. Kazimierz Pułaski” w międzynarodowych ćwiczeniach NATO. Ksiądz kapelan dołączył do załogi fregaty 17 marca 2006 r. drogą lotniczą do Amsterdamu, a następnie dotarł do portu Bazy Morskiej Marynarki Holenderskiej w Den Helder. Fregata Rakietowa ORP „Gen. Kazimierz Pułaski” od stycznia 2006 r. uczestniczyła w specjalistycznych ćwiczeniach i zawijała do wielu sojuszniczych portów. Kapelan Koczy przebywał na fregacie w okresie szczególnym dla każdego marynarza oddalonego od rodziny. Na czas ćwiczeń przypadł bowiem okres świąt Wielkanocnych. Załoga mogła się też łączyć z Ojczyzną w modlitewnej zadumie w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Ks. por. Koczy w tych nietypowych warunkach prowadził też rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje rozpoczęły się w Niedzielę Palmową w Oslo, a Wieki Piątek i Adoracja Krzyża w Antwerpii. Mszę św. z Aktem Przebłagania za grzechy nasze i całego świata ks. por. Tomasz Koczy sprawował dla marynarzy w Niedzielę Miłosierdzia w Plymouth. W przeddzień powrotu do Polski, na Morzu Bałtyckim marynarze fregaty Rakietowej uczestniczyli we Mszy św. Dziękczynnej za wszystkie łaski otrzymane w czasie rejsu. W Gdyni, 29 kwietnia na powracających marynarzy czekały stęsknione rodziny.

4 III - sobota

   Odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, dedykowanej admirałowi Józefowi Unrugowi w 33. rocznicę śmierci. Na życzenie rodziny, poświęcenia tablicy z popiersiem admirała na frontonie Dworku Marzeń w Sielcu dokonał wikary naszego kościoła kapelan AMW, ks. kmdr ppor. Piotr Sroka. Dworek jest gniazdem rodowym admirała Unruga i rodziny Rodziewiczów.

29 I - niedziela

   Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki można było usłyszeć podczas dziewiątego już charytatywnego koncertu kolęd organizowanego w gdyńskim kościele garnizonowym. W koncercie wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz Zespół Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. Artyści charytatywnie wsparli akcję „Chleb dla ubogich”. W trakcie koncertu można było wysłuchać zarówno tradycyjnych kolęd, a także ich współczesnych interpretacji w wykonaniu Zespołu Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”. Podczas koncertu można było także kupić szopki bożonarodzeniowe wykonane przez marynarzy. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony był m.in. na organizację tegorocznej kolacji wigilijnej dla bezdomnych i ubogich organizowanych przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

 

Dzisiaj jest

niedziela,
03 listopada 2024

(308. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXXI Tydzień zwykły
Rok B, II
Trzydziesta Pierwsza Niedziela zwykła

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
2987