14 X - wtorek

W ramach przygotowań do Jubileuszu Roku 2000 w 1. Morskim Pułku Strzelców  im. Stanisława Dąbka w Gdyni Witominie przebywał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Była to pierwsza w powojennej historii MW wizyta obrazu świętego w jednostce wojskowej. Obraz do jednostki wjechał w asyście żołnierzy  z 4. Gdyńskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Dziekan Dekanatu MW RP ks. kmdr ppor. Bogusław Wrona, a następnie odbyła się Msza Święta celebrowana z udziałem kapelanów MW.

12 X - niedziela

Nowy proboszcz ks. kmdr ppor. Bogusław Wrona obejmuje parafię i dekanat MW. W uroczystej ceremonii przekazania obowiązków uczestniczyła Kompania Honorowa MW ze sztandarem, przedstawiciel Dowództwa Marynarki Wojennej admirał Jędrzej Czajkowski, komendant AMW i prawie setka „parafian” głównie w marynarskich mundurach lub rodzin stoczniowców i portowców.

Pierwsze wrażenie nowego proboszcza i dziekana MW odnośnie do stanu parafii - mimo usilnych starań jej dotychczasowych użytkowników i eksploatatorów - nie jest pozytywne. Uważa, że  skoro parafia ma być kościołem diecezjalnym dla MW RP, to jej stan wymaga dużych nakładów finansowych i ogromu prac.  Określa stan budynku kościoła jako mocno wyeksploatowany i zniszczony. Składają się na to : przeciekające okna i duże zacieki na ścianach, zdewastowana posadzka / w całości do wymiany/, wiele niedoróbek przeprowadzanych prac zabezpieczających wnętrze kościoła przez poprzednich użytkowników /stocznia, kościół filialny/,  mało skuteczne ogrzewanie,  zewnętrzne mury i zabezpieczenie fundamentów  wymagające uzupełnienia i naprawy oraz stan otoczenia kościoła /chodniki, skarpy itp./ wymagający zdecydowanej odnowy.

Podobnie określa stan cmentarza, który winien podlegać rozbudowie poprzez: solidne ogrodzenie terenu, wykonanie bram, alejek, niwelacja terenu, całkowity remont kaplicy oraz uporządkowanie dokumentacji prawnej tego obiektu.  Cieszy nowego proboszcza fakt budowy plebani /stan surowy pod dachem/, jako miejsca przyszłego zakwaterowania kapelanów i miejsca dla kancelarii parafialnej oraz spotkań z wiernymi, ale i tu dostrzega wiele mankamentów związanych z budową:  mury zewnętrzne budynku wymagają ocieplenia  oraz rozkład pomieszczeń wewnętrznych wskazane, by był bardziej funkcjonalny.  Nadzieją napawa i cieszy go  fakt, zgłoszenia się pierwszych chętnych darczyńców do budowy witraży oraz zawiązywanie się grupy inicjatywnej związanej z kościołem  oraz jej pierwszym budowniczym ks. kmdr ppor. Władysławem Miegoniem.

10 X - piątek

Ks. kmdr Marian Próchniak zostaje wizytatorem katechetycznym i delegatem Biskupa Polowego WP do uroczystości religijno-patriotycznych w Ordynariacie Polowym. Nowy Proboszcz ks. mjr Bogusław Wrona obejmuje parafię i dekanat MW RP.

14 III - piątek

Po raz pierwszy zorganizowana grupa marynarzy  z naszej parafii uczestniczyła w rozważaniach -  prowadzonych przez ks. kmdr Mariana Próchniaka i ks. kpt. Czesława  Olszaka - podczas Drogi Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej.

27 I - poniedziałek

Biskup Polowy WP przeniósł do rezerwy, w stan spoczynku ks. kmdr. Mariana Próchniaka, pozostawiając go na dotychczasowym stanowisku duszpasterza marynarzy.

środa,
25 maja 2022

Środa, VI Tydzień Wielkanocny
Rok C, II