1 XII - środa

W kościele garnizonowym na Oksywiu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie 8 tablic ku czci marynarzy poległych podczas drugiej wojny światowej i zamordowanych po 1945 roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojskowych z dowódcą Marynarki Wojennej admirałem Ryszardem Łukasikiem na czele, duchowieństwo oraz kombatanci. Mszy św. koncelebrowanej w intencji poległych i zamordowanych przewodniczył oraz kazanie wygłosił Wikariusz Generalny Biskupa Polowego WP - ks. płk Jerzy Syryjczyk. W swojej homilii ks. Wikariusz Generalny nazwał zebranych przedstawicieli  wojska sługami pokoju i bezpieczeństwa. Stwierdził, że w obecnej chwili  każdy człowiek powinien powrócić do zapomnianej, niemodnej oraz odrzuconej postawy służby: kościołowi, narodowi oraz państwu. Po homilii przedstawiciele kadr dowódczych Marynarki Wojennej wraz z fundatorką tablic - panią Felicją Pitułko, wdową po komandorze Franciszku Pitułce (zastępca dowódcy niszczyciela ORP „Piorun”, a następnie dowódca ORP „Burza”, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari) dokonali odsłonięcia tablic, które na stałe zostały wmurowane w kościele  garnizonowym, a które będą upamiętniać marynarzy poległych podczas drugiej wojny światowej i straconych po 1945 roku. Odsłonięte tablice poświęcił ks. płk Jerzy Syryjczyk.

13 X - środa

WRZK-B w imieniu Parafii Wojskowej zwróciło się do Stoczni MW o przekazanie terenu dla potrzeb tej parafii. Wspomniany Szef WRZK-B płk A. Budzisz występuje z pismami o uzyskanie od Stoczni MW dodatkowych potrzeb terenowych  zgłoszonych przez ks. kmdr dr M. Próchniaka.  Opisane grunty /ok. 800m/ niezbędne są dla nowopowstałej parafii MW na urządzenie plebani i pomieszczeń mieszkalnych dla księży.  Jednocześnie trwają starania o odzyskanie  budynku S-145 będącego w nieuprawnionym użytkowaniu przez Zespół Szkół Zawodowych przy Stoczni MW, a wybudowanym jeszcze przez ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia. Trwają także starania o przejęcie budynku A-154, który stanowił  tymczasowe zaplecze  budowy  ww. szkoły i powinien w nowej sytuacji uzyskać stałą lokalizację  w sąsiedztwie plebani.

27 IX poniedziałek - 30 IX czwartek

Kurs szkoleniowy księży kapelanów wojskowych z całej Polski zgromadził prawie 200 księży w Marynarce Wojennej. Po zaokrętowaniu na ORP „Wodnik” i ORP „Gryf” wyjście okrętów na pełne morze i poznanie specyfiki marynarskiej służby. Arcybiskup ks. T. Kowalczyk uczestniczył we wspomnianym  zjeździe i wygłosił konferencję do kapelanów. Proboszcz wraz z kapelanem AMW   zorganizował i poświęcił kaplicę dla potrzeb podchorążych  Akademii Marynarki Wojennej.  W kaplicy odprawiana będzie Msza św. z różnych okazji. Kaplica jest  miejscem skupienia  lub prywatnej modlitwy dla podchorążych i słuchaczy.

25 IX - sobota

Biskup Polowy WP dokonał poświęcenia nowej kaplicy w 4. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Gdyni, a następnego dnia uczestniczył  na pokładzie Okrętu - Muzeum ORP „Błyskawica” w promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Promocji podchorążych -  po Mszy Św. - dokonał  gen. broni Tadeusz Wilecki.

26 VI - sobota

75 lat Marynarki Wojennej i z tej okazji została  celebrowana  Msza Św. na ORP „Metalowiec”  w Porcie Wojennym na Oksywiu. Była to pierwsza Msza Św. odprawiona na okręcie od czasów II Rzeczypospolitej. Mszę Św. koncelebrował ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski; a współcelebransami byli: Metropolita Gdański Arcybiskup  Tadeusz Gocłowski  i Biskup Polowy gen. dyw. S.L. Głódź. Uczestnikami Eucharystii byli m.in.: Prezydent RP Lech Wałęsa z małżonką, Szef  Sztabu Generalnego  gen. bronii Tadeusz Wilecki, ministrowie, generalicja, admiralicja, kadra i marynarze.

21 I - czwartek

Przez Biskupa Polowego WP Sławoja Leszka Głódzia zostaje erygowana Parafia Wojskowa pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni. Jej pierwszym proboszczem został ks. kmdr Marian Próchniak. Ustanowiono odpust parafialny na dzień 26 sierpnia, tj. uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Parafie wojskowe należące do Dekanatu Marynarki Wojennej to: Darłowo, Gdynia, Hel, Siemirowice, Sopot, Świnoujście, Ustka, Wejherowo i ośrodek duszpasterski Gdynia-Babie Doły.

środa,
25 maja 2022

Środa, VI Tydzień Wielkanocny
Rok C, II