30 VI - niedziela

   W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej. We wszystkich jednostkach polskich sił morskich marynarze spotykają się na uroczystych zbiórkach, a na polskich okrętach w kraju i za granicą podniesiona zostaje wielka gala banderowa.

   Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.30 na oksywskim cmentarzu, gdzie złożono kwiaty dla uczczenia pamięci twórców Marynarki Wojennej, a Dziekani MW trzech wyznań: katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego przewodniczyli modlitwie za poległych, zamordowanych i zmarłych. Następnie w Kościele Marynarki Wojennej odprawiona została Msza św., której przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił Dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko.

   W samo południe na Skwerze Kościuszki, przed gdyńskim akwarium, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Marynarki Wojennej. W trakcie uroczystości nastąpiło wręczenie sztandaru Morskiej Jednostce Rakietowej im. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. To szczególne wyróżnienie oraz docenienie współczesnej roli jednostki w systemie obrony wybrzeża. Sztandar poświęcił ks. kmdr Zbigniew Rećko.

   List do zgromadzonych w czasie uroczystości marynarzy skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - "Marynarka Wojenna od ponad 100 lat strzeże polskiego wybrzeża oraz wspiera sojuszników w czasie misji, wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Marynarze stoją na straży bezpieczeństwa Polski. Dzisiejsze święto jest formą uhonorowania tej wymagającej i odpowiedzialnej służby oraz podkreślenia więzi, jaka łączy Polskę z morzem" - odczytał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. - "Gratuluję oficerom i marynarzom Morskiej Jednostki Rakietowej otrzymania sztandaru. Stanowi on materialny symbol takich wartości, jak honor, wierność i męstwo. Otrzymanie sztandaru jest wyróżnieniem, ale także obowiązkiem do jeszcze lepszej służby, rozwijania umiejętności, do pracy nad sobą i na rzecz jednostki" - napisał w swoim liście M. Błaszczak. 

   Po uroczystościach MW zaprosiła wszystkich mieszkańców oraz turystów do wspólnego świętowania. W trakcie festynu marynarskiego do bezpłatnego zwiedzania udostępnione zostały: okręt podwodny ORP Orzeł, transportowo-minowy ORP Kraków oraz ratowniczy ORP Zbyszko. Festyn był również okazją do obejrzenia sprzętu wojskowego - rakietowego, saperskiego, minerskiego, hydrograficznego, przeciwlotniczego oraz ratowniczego, występów artystycznych, a także spróbowania wojskowej grochówki.

 

29 III - piątek

   W godzinach popołudniowych Biskup Polowy, Józef Guzdek przybył z wizytą duszpasterską do Gdyni. Ordynariusza Polowego WP w murach kościoła garnizonowego MW na Oksywiu powitał ks. kmdr Zbigniew Rećko - proboszcz parafii wojskowej pw. MB Częstochowskiej. Rodzice poprosili Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania grupie 25 młodych oraz dorosłych parafian z tej wspólnoty.

   W wygłoszonym kazaniu Biskup Polowy wyjaśnił znaczenie sakramentu bierzmowania, oraz uwrażliwił słuchających na potrzebę wyraźnego opowiedzenia się za Chrystusem. Kaznodzieja zachęcił kandydatów do bierzmowania by byli Jego czytelnymi świadkami w swej codzienności, dokonując mądrych życiowych wyborów w duchu miłości Boga i bliźniego. Po przyjęciu sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież wyraziła radość i podziękowała Księdzu Biskupowi za zaufanie i udzielenie tego sakramentu. Każdemu przyjmującemu sakrament bierzmowania Ordynariusz Wojskowy wręczył Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego i pamiątkowy różaniec. W uroczystości wzięli udział księża kapelani z Dekanatu MW z Sopotu i Wejherowa. Wśród osób przybyłych do kościoła garnizonowego znaleźli się również wadm. Jarosław Ziemiański - Inspektor MW, kadm Mirosław Jurkowlaniec - Dowódca 3. Flotylli Okrętów, kadm prof. dr hab. Tomasz Szubrycht - Komendant / Rektor Akademii Marynarki Wojennej, kmdr Maciej Kasprzak - Dowódca 6. Ośrodka Radioelektronicznego,  i kmdr Andrzej Godecki - Komendant Rejonowego Centrum Informatyki w Gdyni.

21 III - czwartek

   Parafia Wojskowa MW RP, Komenda Portu Wojennego w Gdyni oraz Miasto Gdynia zorganizowały w czwartek, 21 marca ceremonię związaną z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku i wprowadzeniem świątyni do wojewódzkiego rejestru zabytków pod nr A-1964.

   W uroczystości wzięli udział m. in. szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów kmdr Włodzimierz Kułagin, pomorska konserwator zabytków Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Architektury i Ochrony Zabytków UM w Gdyni Marek Stępa, a także delegacje jednostek wojskowych Marynarki Wojennej i duchowieństwa. Spotkanie poprowadził ks. kmdr Zbigniew Rećko, proboszcz kościoła. Uroczystość odsłonięcia tzw. błękitnej tarczy uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.

   Kościół garnizonowy Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu ma ogromne znaczenie symboliczne dla międzywojennej historii miasta. To jeden ze świadków odradzającej się Marynarki Wojennej II RP i budowy głównego portu wojennego w Gdyni-Oksywiu. Położony przy ul. Śmidowicza 45 kościół, to jeden z wyróżniających się przykładów modernistycznej architektury Gdyni. Charakteryzuje się on oszczędnym detalem i dużym, jasnym wnętrzem z wysokimi, smukłymi filarami. - Bardzo cieszę się, że udało się pomyślnie przeprowadzić procedurę wpisania tego cennego zabytku do rejestru – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UM Gdyni. – Pod względem architektonicznym to wyjątkowy kościół. Szczególną uwagę zwraca jego prostota i oszczędność zastosowanych środków, co w architekturze sakralnej raczej rzadko się spotyka. To właśnie ta szlachetna prostota daje bardzo harmonijny, piękny efekt – podkreślił. - Obiekt został zbudowany według projektu znanego architekta Mariana Lalewicza z 1932 r. Budynek reprezentuje najwyższej klasy architekturę modernistyczną. Na uwagę zasługują też elementy wyposażenia świątyni nawiązujące do jej morskiego charakteru. To jedyny tak mocno związany z morską historią Polski kościół - mówiła Agnieszka Kowalska, Pomorska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

 

8 II - piątek

   W piątek, 8 II, odbył się pogrzeb kapitana Aleksandra Pawelca. Żegnali go żołnierze Marynarki Wojennej, samorządowcy, a także mieszkańcy naszego regionu. Kapitan Aleksander Pawelec zmarł w poniedziałek (4 II) w wieku 103 lat. Był ostatnim żyjący członkiem słynnego I Morskiego Pułku Strzelców. Był przede wszystkim żołnierzem i wielkim patriotą, ale również osobą niezwykle zasłużoną dla Wejherowa i Pomorza.

   Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Gdyni. W Kościele Garnizonowym odprawiona została msza święta. Aleksander Pawelec spoczął na Cmentarzu Marynarki Wojennej przy ulicy Antoniego Muchowskiego. W uroczystości uczestniczył Inspektor Marynarki Wojennej – wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Dowódca 3. Flotylli Okrętów – komandor Mirosław Jurkowlaniec wraz z dowódcami podległych jednostek.  Komendant Portu Wojennego – komandor Jarosław Wypijewski wraz z kierowniczą kadrą Komendy Portu. Udział w ostatniej drodze bohatera wzięli także przedstawiciele władz samorządowych Gdyni i Wejherowa oraz przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych stacjonujących  w garnizonach Gdynia i Wejherowo. Uroczystość celebrował Dziekan Marynarki Wojennej – ksiądz komandor Zbigniew Rećko.

   Kapitan w stanie spoczynku Aleksander Pawelec pochodził z Lututowa, koło Wielunia, gdzie urodził się w 1915 roku. Żołnierski mundur założył wiosną 1939 roku trafiając do plutonu zwiadu 1 Morskiego Pułku Strzelców w Wejherowie. We wrześniu 1939 roku z tą jednostką brał udział w obronie Wybrzeża (Redy, Rumi, Kępy Oksywskiej). Po śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i kapitulacji Kępy Oksywskiej dostał się do niewoli. Z obozu jenieckiego trafił na przymusowe roboty, skąd uciekł. Wrócił w rodzinne strony i podjął walkę wstępując w szeregi tamtejszego oddziału Armii Krajowej, nad którym dwa lata później objął dowództwo. Po zakończeniu działań wojennych, z obawy przed konsekwencjami przynależności do AK, powrócił na Wybrzeże. Osiedlił się w Gdyni, gdzie mieszkał do ostatnich swoich dni. Mimo sędziwego wieku, kpt. Aleksander Pawelec imponował kondycją fizyczną i sprawnością umysłu. Swoimi wspomnieniami dzielił się w książkach, brał czynny udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z młodzieżą, na bieżąco śledził też sytuację Wojska Polskiego.

29 I - wtorek

   We wtorek, 29 stycznia o godzinie 8.45, w Porcie Wojennym Gdynia, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej MW, odbyła się uroczystość pożegnania załogi fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, która przez najbliższe miesiące będzie realizowała zadania pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach Polskiego Kontyngentu. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1).

   W ceremonii uczestniczyli między innymi: zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. dr inż. pilot Tadeusz Mikutel, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał brygady Piotr Żurawski, reprezentujący Inspektora Marynarki Wojennej komandor Jarosław Skrzyszewski, zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępca dowódcy Komponentu Morskiego komandor Andrzej Ogrodnik, dowódca 3. Flotylli Okrętów komandor Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Brygady Lotnictwa MW komandor pilot Jarosław Czerwonko, dowódca 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego komandor pilot Cezary Wiatrak, a także przedstawiciele duszpasterstwa wojskowego, zaproszeni goście i rodziny marynarzy. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019). Wśród załogi jest również jako kapelan ks. kpt. Artur Samsel, wikariusz parafii wojskowej MW w Gdyni - Oksywiu.

19 I - piątek / 20 I - sobota

   Po raz dziewiąty odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego „Nadmorska Kolęda - Gdynia 2019”.  W tym roku to nietuzinkowe wydarzenie kulturalne, ze względu na żałobę narodową związaną z pogrzebem Prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza, miało inny charakter. Wyjątkowo, odbyły się jedynie zmagania konkursowe uczestników, zamknięte dla publiczności.

   Jak co roku w Festiwalu wzięło udział ponad 50 uczestników m.in. z Warszawy, Siemirowic, Świdwina, Gdyni, Lublińca, Zamościa, Kielc i  Żagania, w tym soliści i zespoły, reprezentujące kluby i jednostki wojskowe. Uczestnicy zaprezentowali w konkursie dwa utwory z polskim tekstem o tematyce świątecznej, przy czym jednym z utworów musiał być polską kolęda tradycyjną lub pastorałką. Celem Festiwalu jest przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych, promocja współczesnej interpretacji kolęd i pastorałek, a także doskonalenie warsztatu artystycznego, konfrontacja dokonań twórczych uczestników oraz promocja Amatorskiego Ruchu Artystycznego Wojska Polskiego w środowisku cywilnym. Po wysłuchania 10 zespołów i 14 solistów, jury pod przewodnictwem Jolanty Wojtaś – Zapory z Wojskiego Centrum Edukacji Obywatelski w Warszawie, przyznało Grand Prix IX Festiwalu Kolęd i Pastorałek WP – Zespołowi „Ostatni Raz” z Klubu 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, zespół otrzymał także nagrodę specjalną dowódcy 3. Flotylli Okrętów.

   W sobotę, 20 stycznia w Klubie Marynarki Wojennej, odbyło się odczytanie protokołu z posiedzenia Jury IX Festiwalu Kolęd i Pastorałek WP oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom tegorocznego festiwalu. Każdy z laureatów konkursu otrzymał również pamiątkowy medal wydany z okazji jubileuszu 100-lecia utworzenia Biskupstwa Polowego w Polsce przyznany im przez ks. bp. Józefa Guzdka, Ordynariusza Polowego WP

Zegar
Dzisiaj jest

niedziela,
18 sierpnia 2019

(230. dzień roku)

Święta

Niedziela, XX Tydzień zwykły
Rok C, I
Dwudziesta Niedziela zwykła

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
481