Tablice upamiętniające jubileusz

100-lecia Marynarki Wojennej RP

Bieżący rok 2018 to w naszej Ojczyźnie rok jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, ale również jubileuszu 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji Dekanat Marynarki Wojennej Ordynariatu Polowego WP postanowił wykonać trzy mosiężne, pamiątkowe tablice. Będą one trwałym upamiętnieniem wspomnianej, okrągłej rocznicy powołania do istnienia w 1918 roku morskiego, zbrojnego ramienia Rzeczypospolitej. Wspomniane tablice zostaną umieszczone w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu, Kościele Garnizonowym w Gdyni - Oksywiu oraz na frontonie dawnego budynku Dowództwa Marynarki Wojennej przy ul. Waszyngtona w Gdyni.

Pierwsza z trzech tablic została już wykonana i sfinansowana, a jej odsłonięcie nastąpi w niedzielę, 17 czerwca, przy okazji konsekracji Kościoła Garnizonowego w Świnoujściu w ramach jubileuszowych obchodów 100-lecia Marynarki Wojennej RP w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Koszt jednej tablicy to 7 tysięcy złotych.

Zwracamy się z serdeczną prośbą  o wsparcie naszej inicjatywy i dołączenie do grona ofiarodawców, dzięki którym zdołamy zgromadzić środki finansowe na pokrycie kosztu wykonania dwóch pozostałych pamiątkowych tablic. Ich odsłonięcie jest planowane na czas głównych gdyńskich jubileuszowych uroczystości w dniach 27 i 28 listopada. Niech słowa utrwalone w metalu będą pamiątką po współczesnych polskich marynarzach oraz ich poprzednikach, a zarazem staną się wyzwaniem dla przyszłych marynarskich pokoleń do równie ofiarnej służby pod biało-czerwoną banderą. Potencjalne wpłaty prosimy kierować na nasze parafialne konto:

Parafia Wojskowa MW w Gdyni

ul. Śmidowicza 47, 81-127 Gdynia