Kancelaria parafialna

poniedziałek - piątek:

     godz. 15.30 - 16.30

     oraz dodatkowo

poniedziałek i piątek:

     godz. 18.00 - 19.00

15 XII piątek - 16 XII sobota

   W grudniu 1952 r., na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski, kmdr Jerzy Staniewicz i kmdr Stanisław Mieszkowski, oskarżeni na podstawie sfałszowanych dowodów o „próbę obalenia władzy ludowej”. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej; podczas Wojny Obronnej 1939 r. walczyli na Helu. Ich miejsce pochówku przez długie lata nie było znane: IPN zlokalizował je w ostatnich latach na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach.

   Pogrzeb poprzedziły celebracje, które miały miejsce w piątek, 15 XII, w Helu. Trumny ze szczątkami oficerów zostały wystawione w tutejszym kościele pw. Bożego Ciała. Przy udekorowanych banderami wojennymi trumnach, wystawiona została wojskowa asysta honorowa. W mszy odprawionej o godz. 12.30 przez dziekana Marynarki Wojennej ks. kmdr. Zbigniewa Rećkę, udział wzięły m.in. rodziny komandorów, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. Jarosław Kraszewski i inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel.

   Homilię Dziekan MW rozpoczął od słów z Księgi Mądrości: Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. Na każdym kroku podkreślano wagę wydarzenia. - Komandorowie w wymiarze ziemskim stracili życie, ale ostatecznie wygrali walkę ze złem i skazaniem na niepamięć. Mieli zniknąć na zawsze. Zamordowani i wymazani z pamięci pokoleń. Determinacja ich rodzin oraz pasjonatów ojczystej historii przyczyniła się do tego, że doczesne szczątki oficerów Marynarki zostały niejako wyrwane z dołów śmierci na Warszawskich Powązkach - podkreślał w kazaniu kapłan.

   Po mszy świętej pod pomnikiem Obrońców Helu odbyły się uroczystości patriotyczne, w których udział wziął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON wręczył odznaczenia i wygłosił krótką przemowę do zebranych. Ok. 16.30 trumny ze szczątkami oficerów MW zostały w kondukcie żałobnym przetransportowane do helskiego portu wojennego, by później na pokładzie okrętów MW popłynąć do Gdyni. Z portu wojennego na Oksywiu doczesne szczątki oficerów MW zostały przeprowadzone  kondukcie do kościoła garnizonowego pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, gdzie miejscowi duszpasterze odprawili Msze św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił proboszcz garnizonu, ks. kmdr Zbigniew Rećko.

    Główne uroczystości pogrzebowe miały miejsce następnego dnia w sobotę, 16 XII. O godzinie 10.00 odprawiono uroczystą mszę św. w kościele Marynarki Wojennej, którą celebrował Biskup Polowy WP Józef Guzdek w otoczeniu kapelanów Dekanatu MW i kapłanów Dekanatu Oksywie Archidiecezji Gdańskiej. Ordynariusz Polowy wygłosił okolicznościową homilię. Po mszy głos zabrał prezes IPN Jarosław Szarek i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Następnie tłumny kondukt pogrzebowy skierował się ul. Śmidowicza i Arciszewskich w kierunku Cmentarza MW, gdzie odbył się uroczysty pochówek. Tutaj komandorzy spoczęli w Kwaterze Pamięci, a Prezydent Andrzej Duda podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i wszystkim zaangażowanym osobom za możliwość dokonania pochówku. Prezydent zauważył, że jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżających się obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tej niepodległości, której oni bronili. Cieszę się ogromnie, że w tym tak ważnym dla Polski momencie możemy tym wielkim żołnierzom Rzeczpospolitej, jej marynarzom oddać należny im hołd – powiedział. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wręczył również rodzinom pomordowanych komandorów biało-czerwone bandery, które okrywały trumny. Postanowieniem Prezydenta RP na wniosek ministra obrony narodowej na stopień kontradmirała został mianowany pośmiertnie kmdr. Jerzy Staniewicz. Po przemówieniu prezydenta nad cmentarzem przeleciał śmigłowiec Marynarki Wojennej, z którego pokładu zrzucony został wieniec na wody Bałtyku. Kompania honorowa MW oddała salwę honorową, po której na kilka minut zawyły syreny okrętów zacumowanych w porcie wojennym na Oksywiu.

 *Komandorzy wrócili nad morze

 

 

Relacja filmowa z serwisu internetowego Miasta Gdynia

28 XI - wtorek

     We wtorek, 28 XI, minęło 99 lat od dnia, w którym Naczelnik Państwa marszałek Józef  Piłsudski powołał do życia Marynarkę Wojenną RP. Z tej okazji w kościele garnizonowym pw. MB Częstochowskiej w Gdyni o godz. 9.00 została odprawiona uroczysta Msza św. sprawowana w intencji wszystkich współtworzących morskie, zbrojne ramię Rzeczypospolitej oraz ich rodzin. Rocznicowej Eucharystii przewodniczył Metropolita Gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź, który także wygłosił okolicznościowe kazanie nawiązując w nim do postaci i wydarzeń  związanych z historią naszych morskich sił zbrojnych. Wraz z nim Msze św. koncelebrowali księża kapelani z Dekanatu MW oraz kapłani z Dekanatu Gdynia Oksywie Archidiecezji Gdańskiej. Na początku celebracji, po słowach powitania, Dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko odczytał list, który do uczestników rocznicowych obchodów skierował Ordynariusz Polowy WP, ks. bp gen. bryg. Józef Guzdek. Gośćmi świątecznej liturgii byli dziekani wyznania prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, którzy na jej zakończenie poprowadzili ekumeniczną modlitwę.

     We Mszy św. uczestniczyła kadra i pracownicy Marynarki Wojennej na czele z Dowódcą Generalnym RZS, gen. dyw. Jarosławem Miką oraz Inspektorem Marynarki Wojennej, kadm. Mirosławem Mordelem i jego zastępcą kadm. Jarosławem Ziemiańskim, a także Dowódcą Centrum Operacji Morskich wiceadm. dr hab. Stanisławem Zarychtą. W kościelnych ławkach zasiedli również Dowódca 3. Flotylli Okrętów z Gdyni, kadm. Krzysztofa Jaworski i Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Świnoujścia, kmdr Krzysztof Zdonek oraz dowodzący Brygadą Lotnictwa MW kmdr pilot Tadeusz Drybczewski. Wśród uczestników rocznicowej celebracji nie mogło również zabraknąć przedstawicieli kuźni przyszłych elit dowódczych MW na czele z rektorem – komendantem Akademii Marynarki Wojennej, kmdr. prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem.

     Główna, wojskowa celebracja obchodów święta utworzenia MW rozpoczęła się o godz. 12.30 przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki w Gdyni, gdzie miała miejsce uroczysta odprawa wart.  W trakcie uroczystości z Okrętu - Muzeum „Błyskawica” został oddany salut świąteczny w postaci 21 strzałów armatnich. Zakończyła ją defiladą pododdziałów Marynarki Wojennej. Rocznicową zbiórkę swą obecnością zaszczycił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz m.in. parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i samorządowe.

     Zwieńczeniem rocznicowych obchodów było pierwsze podniesienie bandery na najnowszym niszczycielu min ORP „Kormoran”. Ten podniosły akt miał miejsce przy nabrzeżu Pomorskim na wysokości Akwarium Gdyńskiego. Aktu poświecenia bandery oraz proporca MW dokonał Dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko w asyście kapelana 8. FOW, ks. kmdr por. Adama Bazylewicza. Od tego dnia ORP „Kormoran” zaczął pełnić służbę w składzie 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręty dywizjonu stacjonują jednak w Porcie Wojennym w Gdyni i właśnie tam na co dzień będzie można zobaczyć naszego najnowszego i najnowocześniejszego niszczyciela min.

15 X - niedziela

     W czwartek, dnia 15 X 1942 roku, wycieńczony głodem, torturami i chorobą zakończył swe ziemskie życie bł. ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń, jako więzień numer 21223 niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. W niedzielę, 15 X, minęła dokładnie 75. rocznica jego męczeńskiej śmierci. Z tej okazji w gdyńskiej świątyni garnizonowej Marynarki Wojennej, odbyły się rocznicowe uroczystości. Ich celem było wspomnienie i uczczenie jego osoby, jako jednego z grona 108 błogosławionych polskich męczenników z czasów II wojny światowej, a zarazem jako pierwszego kapelana Marynarki Wojennej II Rzeczpospolitej. Pamiętano również o tym, że bł. ks. Władysław był budowniczym tutejszego kościoła, który jest swoistą relikwią oraz żywą pamiątką jego duszpasterskiego zmysłu i zaangażowania jak również umiłowania przez niego Boga, Ojczyzny i ludzi w marynarskich mundurach. Wojskową asystę honorową uroczystości stanowili marynarze z Kompanii Reprezentacyjnej MW oraz poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego z Gdyni. Rocznicowe celebracje rozpoczęły się o godz. 11.00 złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy pamięci pod pamiątkową płytą poświęconą osobie bł. ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia, która jest zlokalizowana w przedsionku kościoła. W imieniu współtworzących Marynarkę Wojenną dokonali tego kontradmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3. Flotylli Okrętów, kmdr Andrzej Łysakowski, Komendant Portu Wojennego w Gdyni, kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Komendant Akademii Marynarki Wojennej i ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW. Krótką wojskową ceremonię zwieńczyło odegranie melodii Śpij kolego. W dalszej kolejności rozpoczęła się Msza św., w której zgromadzeni w oksywskiej świątyni marynarze i ich rodziny dziękowali Bogu za dar błogosławionego ks. kmdr Władysława, jako ich orędownika w niebie oraz za jego działalność i dokonania w szeregach Marynarki Wojennej. Przewodniczył jej ks. kmdr Zbigniew Rećko. W trakcie liturgii został odczytany list pasterski Ks. Biskupa Polowego Józefa Guzdka, który wystosował on do wiernych Ordynariatu Polowego z okazji 75. rocznicy śmierci bł. ks. kmdr. Władysława Miegonia. Ostatnim punktem oksywskiej uroczystości był kameralny koncert gdańskiego kwartetu smyczkowego Baltic String Quartet z Gdańska z towarzyszeniem gdyńskiej sopranistki Karoliny Gorgol - Zaborniak.

22 IX - piątek

     „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, …” - tak 654 studentów wojskowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło ślubowanie ojczyźnie. To wspólna przysięga trzech uczelni wojskowych, która odbyła się na Westerplatte, w historycznym dla polskiego narodu miejscu. Ceremonia odbyła się z udziałem Kompanii Reprezentacyjna MW i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Ceremonię zainaugurowała rano Msza św. polowa na placu apelowym uczelni. Koncelebrowali ją kapelani wspomnianych wyższych szkół oficerskich pod przewodem Dziekana Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Na kulminacyjny punkt dnia, czyli uroczystą przysięgę wojskową pododdziały przemieściły się na Westerplatte. Podchorążowie z WSOWL i WSOSP zostali zaokrętowani na okręt szkoleniowy ORP „Wodnik”, okręt zabezpieczenia hydrograficznego ORP „Arctowski”, a także okręty transportowo minowe ORP „Gniezno” oraz „ORP „Kraków” i drogą morską udali się na miejsce uroczystości. Z kolei studenci wojskowi AMW pojechali autokarami. Przysięga rozpoczęła się o godz. 12.00 złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości kmdr. ppor. Bartosza Kucharskiego dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadmirałowi dr. Stanisławowi Zarychcie. Po uroczystym ślubowaniu nastąpiły przemówienia. Jako pierwszy do zgromadzonych zwrócił się wiceadmirał dr Stanisław Zarychta.  Przysięgającym podchorążym życzenia złożył także Rektor-Komendant AMW, kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Następnie w imieniu przysięgających przemawiał mar. pchor. Paweł Olszewski. Uroczysta przysięga była także doskonałą okazję do wyróżnieni podchorążych, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego, a w przypadku AMW również w czasie rejsu kandydackiego. Przysięgę złożyło 122 studentów wojskowych (14 kobiet) z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, 451 studentów wojskowych (106 kobiet) z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz 81 studentów wojskowych (14 kobiet) z Akademii Marynarki Wojennej. Przysięga oznacza dla nich rozpoczęcie profesjonalnej służby wojskowej oraz początek długiej i ciężkiej drogi do uzyskania szlifów oficerskich.

26 VI - sobota

     Garnizonowa wspólnota parafialna w Gdyni przeżywała dzień swej patronki – MB Częstochowskiej. Odpustowe  uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym MW o godz. 17.00 Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem proboszcza, ks. kmdr por. Zbigniew Rećko w koncelebrze kapłanów z Dekanatu Oksywie Archidiecezji Gdańskiej oraz kapelanów z Dekanatu MW. Okolicznościową homilię wygłosił ks. kpt. Artur Samsel. Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy Komendy Portu Wojennego w Gdyni, a także liczne grono kadry dowódczej gdyńskich jednostek MW, parafian i sympatyków oksywskiej, garnizonowej świątyni na czele z dowódcą Centrum Operacji Morskich, wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą.

25 VI - niedziela

     W niedzielę, 25 VI, Gdyński Garnizon przeżywał Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jako finał Święta Morza jest obchodzone zawsze w ostatnią niedzielę czerwca. Tego dnia, o godz. 8.00, załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową. Następnie, o godz. 9.00, na oksywskim Cmentarzu MW, przy jego pomniku głównym, złożone zostały wiązanki kwiatów, zaś dziekani MW trzech wyznań odmówili modlitwy w intencji tych, którzy służąc i walcząc  pod biało-czerwoną banderą na morzach i oceanach świata oraz na lądzie złożyli swe życie na ołtarzu ojczyzny. Dalsze świąteczne obchody przeniosły się do Kościoła Garnizonowego MW p.w. MB Częstochowskiej, gdzie o godz. 9.30 rozpoczęła się Msza Święta w intencji obecnych i byłych marynarzy oraz ich rodzin. Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kmdr por. Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW. W świątecznej liturgii uczestniczył poczet sztandarowy i kompania reprezentacyjna Komendy Portu Wojennego w Gdyni, poczty sztandarowe pozostałych jednostek MW oraz Orkiestra Reprezentacyjna MW. W kościelnych ławkach zasiedli m.in. Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika, Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Mirosław Mordel, Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Morskich kontradmirał Krzysztof Teryfter, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Krzysztof Zdonek, a także przedstawiciele jednostek garnizonu Gdynia na czele z jego dowódcą kmdr Krzysztofem Jaworskim, a jednocześnie dowódcą 3. Flotylli Okrętów. W marynarskiej świątyni nie zabrakło również emerytowanych admirałów i oficerów MW, a także delegacji podchorążych z Akademii Marynarki Wojennej wraz z jej rektorem-komendantem kmdr prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem. Następnie o godz. 11.00 w Porcie Wojennym Gdynia, odbył się uroczysty apel z okazji święta MW, podczas którego z pokładu ORP „Błyskawica” oddany został salut świąteczny, tj. 21 strzałów armatnich. Na zakończenie uroczystości miała miejsce defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej.

24 VI - sobota

     Z okazji Dni Morza w garnizonie Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej. Tablicę poświęconą oficerom Polskiej Marynarki Wojennej kontradmirałowi Stanisławowi Mieszkowskiemu i komandorowi Jerzemu Staniewiczowi odsłonięto na murach kamienicy przy ulicy 10 lutego 29 w Gdyni. Jest to budynek, w którym 67 lat temu mieszkali ci wybitni oficerowie Marynarki Wojennej. Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się w asyście honorowej Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Pod tablicą, przy której marynarze wystawili wartę honorową, uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów, oddając tym samym hołd bohaterskim obrońcom wybrzeża z 1939 roku. W uroczystości obok rodzin oficerów i zaproszonych gości uczestniczył Szef Sztabu 3. Flotylli Okrętów, komandor Wojciech Sowa. Tablicę poświęcił i okolicznościową modlitwę poprowadził ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW.

9 VI - piątek

     Tego dnia o godz. 12. 00, przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej. Złożyli ją ochotnicy odbywających szkolenie w Komendzie Portu Wojennego, 43. Batalionie Saperów z Rozewia oraz 6. Oliwskim Ośrodku Radioelektronicznym. Gospodarzami uroczystości byli: Komendant Portu Wojennego, komandor Andrzej Łysakowski, Dowódca 43. Batalionu Saperów kmdr por. Mariusz Kuchta oraz Dowódca 6. Oliwskiego Ośrodka Radioelektronicznego kmdr Artur Czajkowski. W uroczystości udział wzięli dowódcy jednostek i instytucji wojskowych garnizonu Gdynia, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych zaprzyjaźnionych z KPW Gdynia, duchowieństwo oraz najbliżsi żołnierzy służby przygotowawczej. Uroczystość rozpoczął meldunek o gotowości pododdziałów do przysięgi złożony Dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemu przez Komendanta Portu Wojennego Gdynia. Podczas podniesienia flagi państwowej, żołnierze odśpiewali hymn państwowy. Po powitaniu gości nastąpił najważniejszy moment – złożenie przysięgi wojskowej. Po przysiędze elewom II turnusu służby przygotowawczej błogosławieństwa udzielili kapelan garnizonów Wejherowo i Władysławowo, ks. kpt. Adam Tur oraz dziekani: prawosławny MW, ks. kmdr por. Daniel Popowicz i ewangelicki ks. kmdr por. Marcin Pilch. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów. Przysięgę na Skwerze Kościuszki poprzedziła Msza św. sprawowana o godz. 9.30 w kościele garnizonowym MW w Gdyni w intencji elewów i ich rodzin. Przewodniczył jej proboszcz parafii, ks. kmdr Zbigniew Rećko, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. W koncelebrze brał udział ks. kpt. Adam Tur, proboszcz parafii wojskowej w Wejherowie.

14 V - niedziela

     Uroczystość Pierwszej Komunii św. w kościele garnizonowym. Po raz pierwszy w pełni uczestniczyło we Mszy św. 62 dzieci, z tego 28 z rodzin wojskowych zamieszkałych w Gdyni.

2 V - wtorek

     Wieczorem o godz. 17.00, w wigilię Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja, w kościele garnizonowym była sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW. Wraz ze nim koncelebrowali ją ks.kpt. Artur Samsel i redemptorysta o. Edward Pracz, Krajowy Duszpasterz Ludzi Morza. We wspomnianej Eucharystii uczestniczył poczet sztandarowy 43 Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni - Babich Dołach, Kompania Reprezentacyjna MW oraz Orkiestra Reprezentacyjna MW. W kościelnych ławkach zasiedli przedstawiciele jednostek garnizonu Gdynia na czele z zastępcą dowódcy kmdr. Kazimierzem Pulkowskim, a jednocześnie szefem szkolenia 3. Flotylli Okrętów. W marynarskiej świątyni nie zabrakło również szefów gdyńskich służb mundurowych oraz delegacji podchorążych z Akademii Marynarki Wojennej wraz z jej prorektorem ds. wojskowych kmdr dr Mariuszem Mięsikowskim.

13 IV - czwartek

     W Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego odbyło się spotkanie wielkanocne kadry, pracowników wojska oraz zaproszonych gości. Zastępca Dowódcy COM-DKM kontradmirał Krzysztof Teryfter podsumował realizację zadań pierwszego kwartału bieżącego roku oraz życzył wszystkim zdrowych, pogodnych, spokojnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych. Dziekan Dekanatu MW ks. kmdr Zbigniew Rećko oraz Dziekani MW wyznania prawosławnego i ewangelickiego złożyli życzenia, odmówili modlitwę i pobłogosławili pokarmy.  W spotkaniu uczestniczyli również dowódcy jednostek wojskowych, przedstawiciele instytucji współpracujących z Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego, jak również byli dowódcy Centrum i admirałowie.

11 IV - wtorek

     Tego dnia podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej tuż przed wyjazdem do rodzinnych domów spotkali się na uroczystym obiedzie wielkanocnym. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyły władze uczelni oraz zaproszeni goście, dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Krzysztof Jaworski, przedstawiciel dowódcy Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego kmdr Krzysztof Maćkowiak oraz duchowieństwo. Wielkanocne spotkanie przybrało charakter międzynarodowy, gdyż przy świątecznym stole spotkali się również podchorążowie z Kataru, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. Świąteczne spotkanie rozpoczął powitaniem zaproszonych gości rektor-komendant AMW kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. Następnie złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne. Uroczystości dopełnili kapelani ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan Dekanatu MW oraz reprezentujący Ordynariat Prawosławny ks. kmdr por. Daniel Popowicz i Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe ks. kmdr por. Marcin Pilch, którzy wygłosili krótkie rozważania zakończone świątecznymi życzeniami oraz udzielili błogosławieństwa. Tradycją w Akademii Marynarki Wojennej jest, iż władze uczelni spotykają się z podchorążymi przed Świętami Wielkanocnymi na wspólnym obiedzie, któremu zawsze towarzyszy podniosły nastrój i uroczysta oprawa, a uświetniają go zaproszeni goście.

7 IV - piątek

     Tego dnia, 71-lecie istnienia obchodził 13. Dywizjon Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Rocznicowe uroczystości miały miejsce w miejscu stacjonowania jednostki w Porcie Wojennym w Gdyni. Obchody 71. rocznicy powstania 13. Dywizjonu Trałowców rozpoczęły się o godz. 8.00 od podniesienia na okrętach dywizjonu wielkiej gali banderowej. O godz. 9.30 zaproszeni goście udali sie niszczycielem min ORP „Czajka” na Zatokę Gdańską, aby wraz z dowódcą dywizjonu komandorem porucznikiem Piotrem Sikorą i załogą okrętu złożyć na wodę wieniec ku czci poległych marynarzy. To wydarzenie poprzedziła na pokładzie jednostki modlitwa pod przewodnictwem kapelana dywizjonu, ks. kpt. Artura Samsela. Następnie o godz. 12.15 marynarze, pracownicy wojska, rezerwiści oraz zaproszeni goście wzięli udział w apelu okolicznościowym upamiętniającym rocznicę utworzenia jednostki. Poza kadrą dywizjonu w obchodach uczestniczyli również byli marynarze dywizjonu. 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentował jej szef szkolenia, kmdr Jarosław Kukliński. W czasie uroczystości, odczytano rozkazy okolicznościowe, podziękowano żołnierzom zawodowym, oraz pracownikom wojska za działalność w codziennej służbie, szkoleniu i pracy. Święto dywizjonu było okazją do wręczenia wyróżnień i odznaczeń. Podczas uroczystości na nabrzeżu Portu Wojennego w Gdyni dziekan MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko odmówił okolicznościową modlitwę i udzielił zgromadzonym kapłańskiego błogosławieństwa. Apel tradycyjnie zakończyła defilada pododdziałów dywizjonu.

24 III - piątek

     Dzień wizyt Księdza Biskupa Polowego WP, gen. bryg. dr Józefa Guzdka w strukturach dowódczych i wybranych jednostkach garnizonu Gdynia. W godzinach porannych Ordynariusz Polowy odwiedził Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Gościa przyjął Dowódca COM-KM wiceadmirał dr Stanisław Zarychta. Podczas pobytu Biskup Polowy został zapoznany z organizacją, przeznaczeniem i zadaniami Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego, którego działalność obejmuje dowodzenie w czasie pokoju, kryzysu i wojny wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych. Kolejnym punktem pobytu w Gdyni były odwiedziny Portu Wojennego i spotkanie z kontradmirałem Krzysztofem Jaworskim, Dowódcą 3. Flotylli Okrętów. W jej trakcie Bp Guzdek zwizytował okręt podwodny ORP „Orzeł” oraz spotkał się z jego załogą . Oprócz dowódcy flotylli gospodarzem tego spotkania był Dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych, kmdr Sławomir Wiśniewski. Dalszym etapem odwiedzin duszpasterskich było zapoznanie się z bazą szkoleniową oraz  zadaniami Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. W tym punkcie programu towarzyszył Biskupowi Polowemu zastępca komendanta ośrodka, kmdr ppor. Ireneusz Sekuła. Na zakończenie wizyty w kompleksie oksywskiego portu wojennego Bp Józef Guzdek odwiedził żołnierzy Jednostki Wojskowej Formoza, Tam spotkał się z kadrą dowódczą oraz zapoznał się  z organizacją, przeznaczeniem i wyposażeniem tej jednostki wojsk specjalnych. Pobyt w garnizonie Gdynia zwieńczyła wizyta w Akademii Marynarki Wojennej. Biskup Polowy został w niej powitany zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Podczas krótkiej uroczystości na dziedzińcu uczelni na maszt została wciągnięta flaga generalska. W trakcie wizyty z racji nieobecności rektora/komendanta AMW obowiązki gospodarza pełnił prorektor ds. wojskowych kmdr dr Mariusz Mięsikowski. Kończąc wizytę w Gdyni Ordynariusz Polowy ponownie zawitał w porcie wojennym skąd jednostką patrolową Straży Granicznej udał się drogą morską na Westerplatte do Morskiego Oddziału SG.

23 III - czwartek

     W godzinach popołudniowych Biskup Polowy, Józef Guzdek przybył z wizytą duszpasterską do Gdyni. Ordynariusza Polowego WP w murach kościoła garnizonowego MW na Oksywiu powitał ks. kmdr Zbigniew Rećko - proboszcz parafii wojskowej pw. MB Częstochowskiej. Rodzice poprosili Księdza Biskupa o udzielenie sakramentu bierzmowania grupie 21 młodych parafian z tej wspólnoty. W wygłoszonym kazaniu Biskup Polowy wyjaśnił znaczenie sakramentu bierzmowania, oraz uwrażliwił słuchających na potrzebę wyraźnego opowiedzenia się za Chrystusem. Kaznodzieja zachęcił kandydatów do bierzmowania by byli Jego czytelnymi świadkami w swej codzienności, dokonując mądrych życiowych wyborów w duchu miłości Boga i bliźniego. Po przyjęciu sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzież wyraziła radość i podziękowała Księdzu Biskupowi za zaufanie i udzielenie tego sakramentu. Każdemu przyjmującemu sakrament bierzmowania Ordynariusz Wojskowy wręczył Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego. W uroczystości wzięli udział księża kapelani z Dekanatu MW z Sopotu, Gdańska Wrzeszcza, Lęborka i Świnoujścia, a także dowódca Centrum Operacji Morskich, wiceadm. dr Stanisław Zarychta wraz ze swym zastępcą, kadm. Krzysztofem Teryfterem. Wśród osób przybyłych do kościoła garnizonowego znaleźli się również kmdr Kazimierz Pulkowski - szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów, kmdr dr inż. Mariusz Mięsikowski - prorektor ds. wojskowych Akademii Marynarki Wojennej,kmdr Artur Czajkowski - dowódca 6. Ośrodka Radioelektronicznego i kmdr Andrzej Kowalski - szef Biura Hydrograficznego MW.

10 III - piątek

     Operują w Siłach Odpowiedzi NATO oraz w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach morskich – to najważniejsze działania realizowane przez 3. Flotyllę Okrętów w Gdyni. W sobotę, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 46. rocznicę powstania.

     Główne jubileuszowe uroczystości miały jednak miejsce w piątek, 10 marca. Tego dnia zgodnie z marynarską tradycją, punktualnie o godzinie 8.00 na wszystkich okrętach 3. Flotylli Okrętów podniesiono wielką galę banderową. O godzinie 9.00, w Kościele Garnizonowym MW w Gdyni została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich, którzy współtworzyli oraz współtworzą ten taktyczny związek Marynarki Wojennej. Przewodniczył jej ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan MW w koncelebrze ks. prał. Edmunda Skalskiego, proboszcza gdyńskiej kolegiaty oraz ks. prał. kmdr. Mariana Próchniaka i ks. kpt. Artura Samsela. Ten ostatni, jako kapelan flotylli, wygłosił okolicznościowe kazanie. Na zakończenie liturgii ekumeniczną modlitwę poprowadzili przedstawiciele bratnich duszpasterst wojskowych: prawosławnego, ks. kmdr por. Daniel Popowicz i ewangelickiego, ks. kmdr por. Marcin Pilch. We wspomnianej Mszy św. uczestniczyła kadra i pracownicy 3. Flotylli Okrętów na czele z jej dowódcą, kadm. Krzysztofem Jaworskim oraz rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej, kmdr. prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem.

     W dalszej części jubileuszowych obchodów o godz. 10.30, na terenie Portu Wojennego w Gdyni odbyła się uroczysta zbiórka zakończona defiladą pododdziałów, a następnie w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów miała miejsca akademia podczas której wręczona dyplomy i wyróżnienia.

10 II - piątek

     W tym roku przypada 97. rocznica wrzucenia do wód Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przez gen. Józefa Hallera, czyli symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. W rocznicę tego wydarzenia 10 lutego w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. Uroczystości rozpoczęły się na puckim rynku, gdzie powitani zostali zaproszeni goście. Następnie zgromadzeni przemaszerowali do kościoła św. ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy św. w intencji ojczyzny i ludzi morza przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

     W swojej homilii arcybiskup nawiązał do Ewangelii wg św. Marka, w której Chrystus przywraca słuch i mowę głuchoniememu. - Dzisiejsza uroczystość ma wymiar narodowy - patriotyczny. Wypowiedziane przez Jezusa "Effata", czyli "Otwórz się" obecnie tyczy się społecznych potrzeb otwarcia się na drugiego człowieka, otwarcia się na sprawy społeczne i narodowe - mówił metropolita. Kaznodzieja przywołał również postać gen. Józefa Hallera i dokonanego przez niego zaślubienia Polski z Bałtykiem. - To bohater dzisiejszego dnia. Człowiek nieprzeciętny, wspaniała postać w naszej historii. Jego czyn doskonale wpisuje się w dzisiejszą Ewangelię, gdyż poprzez zaślubiny otworzył całą naszą ojczyznę na morze - wyjaśnił abp Głódź. Na zakończenie kaznodzieja podziękował tym, którzy nie byli obojętni na los Polski i przyczynili się do odzyskania niepodległości, a także budowy Gdyni. - Dziękujmy Bogu za tych ludzi. Niech Bóg obdarzy ich wieńcem chwały, bo przyszłość ojczyzny nie zależy tylko od koniunktury i nastrojów światowych, ale w dużej mierze od nas samych - od naszego wysiłku, od sumienia narodowego, od otworzenia się na sprawy ludzi, Bożej wartości i sprawy naszego kraju - podsumowała metropolita.

     W puckiej farze oprócz wiernych, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Ligi Morskiej i Rzecznej, rybacy, marynarze i portowcy, uczniowie liceów morskich oraz szkół związanych z gospodarką morską, reprezentanci służb mundurowych i marynarki wojennej na czele z kadm. Krzysztofem Jaworskim, dowódcą 3. Flotylli Okrętów oraz kadm. Krzysztof Teryfterem, zastępcą dowódcy Centrum Operacji Morskich – Komponentu Morskiego w Gdyni.

     Po Mszy św. wierni przemaszerowali do puckiego portu. Wspólny pochód odbył się w asyście Orkiestry Marynarki Wojennej, a także Kompanii Reprezentacyjnej. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych. W trakcie odbywających się w porcie uroczystości zasłużonym dla morza wręczono krzyże "Pro Mari Nostro" nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną. Tradycyjnie już, na zakończenie obchodów z pokładu śmigłowca z Brygady Lotnictwa MW, który nadleciał nad Zatokę Pucką, złożono na zamarznięte wody Bałtyku wieniec. Następnie kwiaty i wiązanki pod pomnikiem gen. Hallera złożyły zgromadzone w porcie delegacje.

     Podczas rocznicowych uroczystości w Pucku Ordynariat Polowy WP reprezentowali ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan MW oraz ks. kpt. Adam Tur, proboszcz parafii wojskowej w Wejherowie.

 

Dzisiaj jest

niedziela,
03 listopada 2024

(308. dzień roku)

Święta

Niedziela, XXXI Tydzień zwykły
Rok B, II
Trzydziesta Pierwsza Niedziela zwykła

Msze Święte

poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

niedziela:

     godz.   9.30, 11.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
5509