Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020

1.   W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2.   Wczoraj zostały zniesione limity sanitarne dla uczestników zgromadzeń liturgicznych w kościołach. Tym samym nie obowiązują już ograniczenia liczby osób obecnych na Mszach. W związku z powyższym wprowadzony w naszej garnizonowej świątyni tymczasowy porządek niedzielnych Mszy z dwiema dodatkowymi godzinami o 12.30 i 18.00 będzie funkcjonował jedynie do końca czerwca. Poczynając od lipca powrócimy do stałego porządku, czyli niedzielnych Eucharystii sprawowanych o godz. 9.30, 11.00 i 19.30.

3.   Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

4.   Jutro, w poniedziałek, 1 VI (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.

5.   Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Od jutra rozpoczniemy codzienne nabożeństwa czerwcowe z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będą one celebrowane w dni powszednie bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. o godz. 17.00, zaś w niedziele po Mszy Św. o godz. 9.30.

6.   W czwartek, 4 VI, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

7.   W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Szczególna okazja do spowiedzi pierwszo-piątkowej od godz. 16.30. Tego dnia po wieczornej Mszy św. odbędzie się ostatnie z comiesięcznych spotkań dzieci, które przed wakacjami w naszym kościele przystąpiły do pierwszej Komunii św. W pierwszą sobotę, 6 VI, zapraszamy do kościoła na godz. 16.30 na wspólną, comiesięczną modlitwę różańcową z członkami Róży Żywego Różańca.

8.   W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego męczennika będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

9.   W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia. Tego dnia na Msze Św. sprawowaną o godz. 12.30 w szczególny sposób zapraszamy tegorocznych maturzystów. Podczas wspomnianej Eucharystii będziemy modlić się w ich intencji prosząc dla nich o światło Ducha Świętego w przededniu rozpoczęcia tegorocznych egzaminów dojrzałości.

10.   W minionym tygodniu w naszej świątyni pożegnaliśmy: + Irenę Marię Wyderską z domu Górską lat 86, + kpt. Władysława Teofila Borowiec lat 91, + Krystynę Skalską z domu Drapała lat 67. Ich osoby, a także naszych bliskich zmarłych z wielką ufnością polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

W ostatnim czasie w naszym garnizonowym kościele zostały odsłonięte dwie pamiątkowe tablica, jedna związana z jubileuszem 100-lecia sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia, a druga z 100-tną rocznicą utworzenia Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Koszt ich wykonania zamknął się kwotą 4.500 zł.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o indywidualne wpłaty na parafialne konto bankowe na ten właśnie cel / nr konta: 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 /. Wielkie Bóg zapłać, za zrozumienie i wsparcie dzieła upamiętnienia tych dwóch jednostek Marynarki Wojennej, jakże związanych z naszym, marynarskim kościołem.

poniedziałek,
01 czerwca 2020