Zesłanie Ducha Świętego - 31.05.2020 

1.   W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. On umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2.   Wczoraj zostały zniesione limity sanitarne dla uczestników zgromadzeń liturgicznych w kościołach. Tym samym nie obowiązują już ograniczenia liczby osób obecnych na Mszach. W związku z powyższym wprowadzony w naszej garnizonowej świątyni tymczasowy porządek niedzielnych Mszy z dwiema dodatkowymi godzinami o 12.30 i 18.00 będzie funkcjonował jedynie do końca czerwca. Poczynając od lipca powrócimy do stałego porządku, czyli niedzielnych Eucharystii sprawowanych o godz. 9.30, 11.00 i 19.30.

3.   Przypominamy, że zgodnie z zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski czas Komunii św. wielkanocnej jest liczony od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Zachęcamy tych, którzy z różnych powodów w tym czasie jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z zaproszenia i przygotowani przez sakrament pokuty zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

4.   Jutro, w poniedziałek, 1 VI (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.

5.   Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Od jutra rozpoczniemy codzienne nabożeństwa czerwcowe z Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będą one celebrowane w dni powszednie bezpośrednio po wieczornej Mszy Św. o godz. 17.00, zaś w niedziele po Mszy Św. o godz. 9.30.

6.   W czwartek, 4 VI, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

7.   W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Szczególna okazja do spowiedzi pierwszo-piątkowej od godz. 16.30. Tego dnia po wieczornej Mszy św. odbędzie się ostatnie z comiesięcznych spotkań dzieci, które przed wakacjami w naszym kościele przystąpiły do pierwszej Komunii św. W pierwszą sobotę, 6 VI, zapraszamy do kościoła na godz. 16.30 na wspólną, comiesięczną modlitwę różańcową z członkami Róży Żywego Różańca.

8.   W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego męczennika będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

9.   W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia. Tego dnia na Msze Św. sprawowaną o godz. 12.30 w szczególny sposób zapraszamy tegorocznych maturzystów. Podczas wspomnianej Eucharystii będziemy modlić się w ich intencji prosząc dla nich o światło Ducha Świętego w przededniu rozpoczęcia tegorocznych egzaminów dojrzałości.

10.   W minionym tygodniu w naszej świątyni pożegnaliśmy: + Irenę Marię Wyderską z domu Górską lat 86, + kpt. Władysława Teofila Borowiec lat 91, + Krystynę Skalską z domu Drapała lat 67. Ich osoby, a także naszych bliskich zmarłych z wielką ufnością polećmy Miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

W ostatnim czasie w naszym garnizonowym kościele zostały odsłonięte dwie pamiątkowe tablica, jedna związana z jubileuszem 100-lecia sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia, a druga z 100-tną rocznicą utworzenia Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Koszt ich wykonania zamknął się kwotą 4.500 zł.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o indywidualne wpłaty na parafialne konto bankowe na ten właśnie cel / nr konta: 77 1240 5354 1111 0010 6179 2015 /. Wielkie Bóg zapłać, za zrozumienie i wsparcie dzieła upamiętnienia tych dwóch jednostek Marynarki Wojennej, jakże związanych z naszym, marynarskim kościołem.

Zegar
Dzisiaj jest

poniedziałek,
01 czerwca 2020

(153. dzień roku)

Święta

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
Rok A, II
Święto Najśw. Maryi Panny Matki Kościoła

Msze Święte do 30 VI 2020

Poniedziałek - sobota:

     godz. 17.00

Niedziela:

     godz.  9.30, 11.00, 12.30,

               18.00, 19.30

Wyszukiwanie
Licznik
Liczba wyświetleń strony:
40688