10 II - sobota

W tym roku przypada 104. rocznica wrzucenia do wód Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przez gen. Józefa Hallera, czyli symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem. W rocznicę tego wydarzenia 10 lutego w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 na puckim Starym Rynku, gdzie powitani zostali zaproszeni goście, a wśród nich Władysław Kosiniak – Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej. Następnie zgromadzeni przemaszerowali do kościoła św. ap. Piotra i Pawła, gdzie Mszy Św. w intencji ojczyzny i ludzi morza przewodniczył oraz wygłosił okolicznościowe kazanie bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej. Wśród kapłanów biorących udział w koncelebrze Mszy był również obecny Dziekan Dekanatu MW, ks. kmdr Zbigniew Rećko.

W puckiej farze oprócz wiernych, zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Ligi Morskiej i Rzecznej, rybacy, marynarze i portowcy, uczniowie liceów morskich oraz szkół związanych z gospodarką morską, reprezentanci służb mundurowych, wojska i marynarki wojennej na czele z gen. broni Markiem Sokołowskim - Dowódcą Generalnym RSZ, wadm. Jarosławem Ziemiańskim - Inspektorem MW, wadm. Krzysztofem Jaworskim - Dowódcą Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego oraz kadm. Andrzejem Ogrodnikiem - Dowódcą 3. Flotylli Okrętów i kmdr Andrzejem Szczotką - Dowódcą Brygady Lotnictwa MW.

Po Mszy wierni przemaszerowali do puckiego portu. Wspólny pochód odbył się w asyście Orkiestry Marynarki Wojennej, a także Kompanii Reprezentacyjnej. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych. Na wydarzeniu była też 104-metrowa flaga Polski z fundacji Mielnica, którą nieśli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Pucku. W trakcie odbywających się w porcie uroczystości zebrani wysłuchali ośmiu (!!!) wystąpień, a zasłużonym dla morza wręczono krzyże "Pro Mari Nostro" nadawane przez Ligę Morską i Rzeczną. Tradycyjnie, na zakończenie obchodów zgromadzone w porcie delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod usytuowanym tam pomnikiem gen. Józefa Hallera.

27 I - sobota

W dniach 25 - 27 stycznia br. odbył się XIV Festiwal Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego im. biskupa polowego gen. broni Tadeusza Płoskiego - Nadmorska Kolęda - Gdynia 2024. Na to niezwykłe wydarzenie kulturalne uczestników i publiczność zaprosił Dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik i Kierownik Klubu Marynarki Wojennej kmdr por. Maciej Budziński.

W Festiwalu uczestniczyli artyści amatorzy w wieku powyżej 16 lat, wywodzący się ze środowiska wojskowego, reprezentujący jednostki, kluby wojskowe, parafie garnizonowe oraz szkoły i akademie wojskowe. Jego celem jest przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich i narodowych, promocja współczesnej interpretacji kolęd i pastorałek, a także doskonalenie warsztatu artystycznego, konfrontacja dokonań twórczych uczestników oraz promocja Amatorskiego Ruchu Artystycznego Wojska Polskiego w środowisku cywilnym. Nad przebiegiem przesłuchań czuwała Rada Artystyczna w składzie: przewodniczący prof. Grzegorz Rubin, aktor Teatru Muzycznego Andrzej Śledź, Pan Andrzej Długi. W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 14 solistów i 7 zespołów. Kulminacją XIV Festiwalu Kolęd i Pastorałek był Koncert Laureatów, który odbył się w Kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni, w gościnnych progach dziekana dekanatu Marynarki Wojennej, ks. kmdr Zbigniewa Rećko. Podczas koncertu prezentowali się wyróżnieni i nagrodzeni wykonawcy tegorocznego Festiwalu.

piątek,
01 marca 2024