27 II - niedziela

49 lat temu, 28 lutego 1973 roku, zmarł admirał floty Józef Unrug – wybitny patriota, dowódca Floty w latach 1925-1939 i Obrony Wybrzeża w Wojnie Obronnej 1939 roku. 27 lutego br. w nadmorskim Helu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odsłonił pamiątkową tablicę poświęconą bohaterowi.

Dzień wcześniej, 26 lutego br., złożono wieńce i wiązanki kwiatów na grobie adm. floty Józefa Unruga oraz jego małżonki Zofii, którzy spoczywają w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu. Okolicznościową modlitwę w ich intencji poprowadził ks. kmdr ppor. Artur Samsel, kapelan 3. Flotylli Okrętów.

Złożeniem kwiatów w kwaterze obrońców Helu poległych w Wojnie Obronnej 1939 r., których mogiły znajdują się na cmentarzu komunalnym w Helu, rozpoczęły się niedzielne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, w tym ministra Kasprzyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz Marynarki Wojennej na czele z inspektorem MW wadm. Jarosławem Ziemiańskim, dowódcą COM wadm. Krzysztofem Jaworskim i dowódcą 3. FO kadm. Mirosławem Jurkowlańcem. Członkowie delegacji oddali hołd bohaterskim obrońcom półwyspu również przed poświęconym im pomnikiem, składając u jego stóp wieńce i wiązanki kwiatów. Modlitwę zarówno za poległych, jak również w intencji pokoju na ukraińskiej ziemi odmówił ks. kmdr Zbigniew Rećko, dziekan dekanatu MW.

Przed południem w parafii Bożego Ciała w Helu odprawiona została uroczysta Msza św. za duszę adm. floty Józefa Unruga. Przewodniczył koncelebrze oraz wygłosił okolicznościowe kazanie ks. kmdr Zbigniew Rećko. Po zakończeniu liturgii na frontowej ścianie kościoła odsłonięto tablicę memoratywną w hołdzie bohaterskiemu dowódcy Obrony Wybrzeża w czasie II wojny światowej. Jej poświecenia dokonał dziekan dekanatu MW w asyście miejscowego proboszcza, franciszkanina o. Ireneusza Główczewskiego.

W trakcie uroczystości na placu przykościelnym delegacje złożyły również kwiaty przed tablicą upamiętniającą wybitnych oficerów polskiej Marynarki Wojennej, obrońców Helu w Wojnie Obronnej 1939 r., a zarazem podkomendnych adm. Unruga: kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza i kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego. Wszyscy trzej zostali zamordowani 70 lat temu przez komunistów w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

W liście skierowanym do uczestników obchodów prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przypomniał, że adm. floty Józef Unrug był wyjątkową postacią w historii polskiej Marynarki Wojennej:

– Admirał Józef Unrug – Polak z wyboru, który swojej ojczyźnie ofiarował oddaną służbę w czasie pokoju i bezwględną wierność w czasie wojennej próby – był człowiekiem honoru. Ten, który wielokrotnie mógł wybrać drogę łatwą, zawsze wybierał drogę słuszną, choć trudną. Dziś, stając do Apelu Pamięci, chylimy głowy nie tylko przed znakomitym oficerem Marynarki, ale przed człowiekiem rzadko spotykanego formatu; człowiekiem, który Polsce oddał wszystko: wybitne umiejętności, oficerski talent i własną przyszłość; człowiekiem, którego szlachetny przykład stanowi lekcję dla nas, współczesnych – to lekcja służby Polsce, potwierdzanej ofiarną pracą, a gdy trzeba, postawą męstwa – napisał premier.

23 I - niedziela

W niedzielę 23 stycznia o godz.17.00. miał miejsce online na FB Koncert Finałowy XII Festiwalu Kolęd i Pastorałek Wojska Polskiego „Nadmorska Kolęda Gdynia 2022”, którego współorganizatorem jest również nasza parafia. W Festiwalu wzięło udział aż 39 uczestników, których poziom sprawności scenicznej był bardzo wysoki. W związku z tym Komisja Festiwalu miała bardzo trudne zadanie w wyborze laureatów.

22 I - sobota

159 lat temu miał miejsce największy niepodległościowy zryw narodu polskiego w XIX wieku, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego. W Gdyni rocznicowe obchody upamiętniające powstańczy zryw zostały zorganizowane przez tamtejszą Parafię Wojskową przy współpracy Komendy Portu Wojennego. Odbyły się one w sobotę, 22 I, na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu. O godz. 10.00 w marynarskiej asyście miała tam miejsce uroczystość w ceremoniale wojskowym złożenia kwiatów oraz modlitwa przy grobie ks. Antoniego Muchowskiego, proboszcza oksywskiego w latach 1892 - 1915, który w czasie swej młodości był powstańcem styczniowym i syberyjskim zesłańcem. W rocznicowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele IPN z Gdańska oraz delegacje jednostek z garnizonu Gdynia na czele z reprezentującym dowódcę garnizonu, szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów, komandor Walterem Jaroszem.

środa,
25 maja 2022

Środa, VI Tydzień Wielkanocny
Rok C, II